Fed obniży stopy?

Najnowsze

Aktualizacja:

We wtorek amerykańska Rezerwa Federalna może obniżyć podstawowe stopy procentowe, aby uspokoić sytuację na rynkach finansowych - takie spekulacje pojawiły się wśród analityków.

- Kryzys finansowy wygląda gorzej, a nie lepiej - mówi Marc Fovinci, ekonomista Ferguson Wellman Capital Management Inc. w Portland.

Nie jest wykluczone, że obniżka może wynieść nawet 50 pkt bazowych. "Cięcie o 50 pkt. bazowych jest bardziej prawdopodobne niż o 25 pkt" - napisali w nocie dla klientów ekonomiści Goldman Sachs. Podkreślili jednak, że Fed może też utrzymać stopy procentowe bez zmian, a w komunikacie po posiedzeniu wskazać, że rosną szanse obniżki kosztów kredytu.

Yasutoshi Nagai, główny ekonomista Daiwa Securities SMBC Co. w Tokio, spodziewa się obniżki stóp procentowych o 25 pkt bazowych, ale nie wyklucza też, że są szanse na cięcie o 50 pkt bazowych.

Obecnie główna stopa procentowa w USA wynosi 2 proc. Fed nie zmieniał jej od kwietnia tego roku, po wcześniejszych kilku jej obniżkach od września 2007 r.

Decyzja Fed jest spodziewana we wtorek o godz. 20.15 (cz.polsk.)

Źródło: TVN24, PAP