Fed nie ściął stóp. Nie miał z czego

Najnowsze

Aktualizacja:

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła w środę, zgodną z oczekiwaniami decyzję, o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej. Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi więc 0 do 0,25 proc.

Fed, podobnie jak kilka godzin wcześniej polska Rada Polityki Pieniężnej, nie zaskoczył rynków. Ankietowani przez agencję Bloomberg ekonomiści spodziewali się właśnie pozostawienia stopy procentowej na niezmienionym poziomie. Bez zmian pozostała również stopa dyskontowa, stosowana w przypadku bezpośrednich kredytów bankom komercyjnym, na poziomie 0,50 proc.

Dług zwiększany w miarę potrzeb

Fed poinformował, że nie zmienia planów dotyczących zakupu papierów dłużnych i papierów wartościowych opartych o rynek nieruchomości, gdyż gospodarka pokazuje oznaki stabilizacji. - Amerykańska gospodarka ciągle się kurczy, ale wydaje się, że w wolniejszym tempie - podał w Fed w komunikacie.

- Póki co nie mamy zapowiedzi kolejnych interwencji na rynku długu, tak rządowego, jak i prywatnego, co jest zgodne z oczekiwaniami rynku. Komunikat zawiera pewne wzmianki o stabilizacji sytuacji makroekonomicznej, jednak są one bardzo wyważone - napisał w swoim komentarzu Przemysław Kwiecień z X-Trade Brokers.

Fed informował w marcu, iż dokona zakupów skarbowych papierów dłużnych na kwotę 300 mld USD, a także zwiększy zakupy długu związanego z rynkiem nieruchomości w celu wsparcia rynku mieszkaniowego i przyspieszenia zakończenia recesji.

Źródło: PAP