Fatalny koniec roku

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24WiG jeszcze poleci

Zbliża się publikacja najgorszych wyników spółek z WIG20 od pięciu lat - pisze "Rzeczpospolita". Według szacunków analityków największe giełdowe firmy mogły zakończyć czwarty kwartał stratą, a wyniki za ostatnie trzy miesiące 2008 roku to dopiero początek i kolejne kwartały przyniosą dalsze pogorszenie kondycji finansowej polskich spółek.

Polskie firmy pokażą roczne wyniki w lutym. Pierwszy raz od pięciu lat może się okazać, że w skali kwartalnej firmy wchodzące w skład indeksu największych giełdowych spółek WIG20 odnotują straty. Łącznie w ostatnim kwartale 2008 r. było to 0,6 mld zł wobec 4,2 mld zł zysku w trzecim kwartale - prognozuje Dom Maklerski BZ WBK.

Powodem ujemnego wyniku są głównie słabe rezultaty spółek paliwowych, Biotonu i Cersanitu. Według szacunków DM BZ WBK grupa Lotos i PKN Orlen miały 3,5 mld zł straty, która wynika z przeszacowania wartości zapasów ropy oraz niekorzystnego kursu złotego (spowodował on drastyczny wzrost wartości zobowiązań w walutach obcych).

Jedynie co czwarta firma z WIG20 poda wyższy zysk netto niż poprzednio. W ostatnich kwartałach coraz lepsze dane podawało 50–80 proc. spółek. Według analityków, to może być dopiero początek ciągnących się strat. Zyski spółek nie poprawią się w ciągu co najmniej dwóch pierwszych kwartałów 2009. – Oczekuję, że bieżący kwartał będzie równie ciężki dla największych polskich spółek jak miniony – mówi „Rzeczpospolitej” Roger Monson, strateg rynków wschodzących w UniCredit CAIB w Londynie.

jaś ram

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24