Farmaceutyczni giganci łączą siły

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Merck wchłonie mniejszego konkurenta

Farmaceutyczny gigant z USA - Merck, za 41 mld dolarów przejmie swojego konkurenta, koncern Schering-Plough. Fuzja ma zapewnić dostęp do nowych eksperymentalnych środków i uczynić z połączonych spółek jeden z największych koncernów farmaceutycznych świata.

Merck zapłaci za udziały w Schering-Plough gotówką i akcjami. Udziałowcy spółki dostaną po 0,5767 akcji Merck'a i 10,50 dol gotówką za każdą akcję S-P.

Szacuje się, że oszczędności, jakie wynikną z połączenia firm, sięgną 3,5 mld dol rocznie. Prezesem nowopowstałego przedsiębiorstwa będzie dotychczasowy szef Mercka, Richard Clark. Firma podała też, że w nowej firmie pozostanie znaczna większość zatrudnionych w Schering-Plough.

Obie firmy zapowiedziały jednak natychmiastowe wstrzymanie rekrutacji pracowników. Akcje Schering-Plough na giełdzie w Nowym Jorku po informacjach o fuzji zaczęły gwałtownie zyskiwać.

Farmaceutyka połączona

Fuzja Mercka i Schering-Plough to kolejne wielkie połączenie w branży. Kilka tygodni temu największy światowy producent leków Pfizer przejął za 68 mld dol. innego farmaceutycznego giganta – koncern Wyeth. Już wtedy analitycy wskazywali, że branża zmierza ku konsolidacji, a Merck był typowany jako następny, który wykona taki ruch.

Źródło: bloomberg.com

Źródło zdjęcia głównego: TVN24