Fałszerze polubili euro

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.hu50 euro - ulubiony nominał fałszerzy

Coraz częstsze stają się przypadki fałszowania europejskiej waluty za naszą zachodnią granicą. Jak podał Bundesbank - niemiecki bank centralny - w pierwszym półroczu było ich o 1/5 więcej, niż rok wcześniej. Natomiast w całej strefie euro liczba wykrytych fałszywek spada.

W pierwszym półroczu w Niemczech przechwycono 33 700 fałszywych banknotów - o 20 procent więcej, niż w pierwszych sześciu miesiącach 2009 roku.

Te o najwyższym nominale 50 euro stanowiły 61 procent fałszywek i ich udział rośnie. Na kolejnym miejscu wśród ulubieńców fałszerzy są banknoty 20 euro, z 20-procentowym udziałem. Banknoty 100 euro - najwyższy nominał - są podrabiane rzadziej: stanowiły one 14 procent spośród wszystkich wykrytych fałszywek.

Bundesbank podał, że w Niemczech wykrywa się osiem fałszerstw banknotów na każde 10 tysięcy mieszkańców, co jest wielkością niższą niższą niż przeciętna w całej strefie wspólnej europejskiej waluty.

Szybciej niż w przypadku banknotów rośnie liczba podróbek monet: w pierwszym półroczu odkryto ich 33 600, o 27 procent więcej niż rok wcześniej. Cztery na pięć fałszywych monet to te o wartości 2 euro.

W strefie euro fałszywek mniej

Liczba fałszywych banknotów euro wycofanych z obiegu w pierwszym półroczu 2010 roku spadła o 13 proc. w porównaniu z drugim półroczem 2009 roku. To pierwszy spadek od prawie czterech lat - poinformował z kolei Europejski Bank Centralny (EBC).

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku z obiegu wycofano w sumie 387 tys. fałszywych banknotów euro. Poprzednio EBC, który publikuje raporty w tej sprawie dwa raz do roku, odnotował spadek liczby wycofywanych banknotów w drugim półroczu roku 2006 - było ich wówczas 265 tys.

W drugim kwartale roku 2009 EBC odnotował 8 proc. wzrost ich liczby - wycofano wówczas 447 tys. banknotów.

Najczęściej w skali całej strefy euro podrabiane są nominały 50 (42,4 proc.) i 20 euro (41,5 proc.). Wśród wycofanych banknotów nominałów 100 euro było 12 proc., a 500 euro - 0,5 proc.

Jak podkreśla bank w porównaniu z liczbą prawdziwych banknotów w obiegu (około 13 miliardów) liczba podrobionych "pozostaje bardzo niewielka".

Źródło: AFP, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu