Facebook wart prawie 100 miliardów dolarów

Najnowsze

Aktualizacja:
wikipedia.orgDzięki wejści na giełdę Zuckerberg zarobi kolejne miliardy?

Facebook ustalił ceny swojej akcji dla pierwszej oferty publicznej (IPO) na poziomie 28 i 35 dolarów za akcję, co oznacza, że wartość firmy osiągnie poziom 85-95 miliardów dolarów, pisze BBC.

Jak donosi brytyjska telewizja, IPO Facebooka jest największe jeśli w historii, jeśli chodzi o firmę zajmującą się internetem. Dla porównania, gdy w 2004 roku Google wchodził na giełdę, rynek wycenił go na 23 miliardy dolarów.

Facebook pojawi się na indeksie Nasdaq, gdzie będzie rywalizował m.in. z Amazon i Cisco Systems. Najprawdopodobniej Facebook wejdzie na giełdę 18 maja pod giełdowym skrótem FB.

Wejście na giełdę ma przynieść przedsiębiorstwu wpływy rzędu 12 miliardów dolarów. Mający obecnie osiem lat Facebook ma ok. 900 milionów użytkowników na całym świecie i tylko w zeszłym roku zarobił miliard dolarów.

Wielkie zainteresowanie

Przewiduje się, że zainteresowanie akcjami internetowego giganta będzie ogromne, jednak niektórzy inwestorzy wyrazili zaniepokojenie rozwojem firmy w długim okresie.

Założyciel i dyrektor Facebooka Mark Zuckerberg nawet po sprzedaży akcji będzie miał kontrolę nad firmą dysponując 57,3 proc. akcji.

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org