Najnowsze

Facebook kupuje WhatsApp za 19 mld dolarów

Najnowsze


Za 19 mld dolarów Facebook kupił komunikator WhatsApp. Aplikacja ma 450 mln aktywnych użytkowników miesięcznie i 320 mln dziennie. Mark Zuckerberg, twórca Facebooka twierdzi, że WhatsApp niedługo będzie używało miliard ludzi.

Facebook kupił WhatsApp za 19 mld dolarów. W kwotę wchodzi 4 mld dolarów w gotówce, 12 mld dolarów w akcjach. Pozostałe 3 mld dolarów to akcje Facebooka, które trafią do pracowników i szefów WhatsApp. To największa medialna transakcja od fuzji Time Warner z AOL z 2001 roku, której wartość wyniosła 124 mld dolarów. Jeden z twórców niezwykle popularnej aplikacji Jan Koum dołączy do zarządu firmy z Menlo Park w Kalifornii.

Większy zasięg

- Facebook doszedł do wniosku, że potrzebuje wielu aplikacji, aby dotrzeć do ludzi, którzy kontaktują się w różny sposób i są w różnym wieku - mówi Debra Aho Williamson, analityk z eMarketer.

Płatna, ale bez reklam

WhatsApp to aplikacja na urządzenia mobline, która w łatwy sposób pozwala wysyłać krótkie wiadomości, zdjęcia i filmy. Można ją pobrać za darmo. Darmowy jest też pierwszy rok użytkowania. Później za korzystanie z aplikacji trzeba zapłacić 99 centów za każde kolejne 12 miesięcy. Co ważne w aplikacji nie ma reklam.

Założyciel WhatsApp Jan Koum wychował się na Ukrainie, ale jako nastolatek przeniósł się do Mountain View w Kaliforni. Jeszcze dwa lata temu jego firma zatrudniała zaledwie 30 osób. Co ciekawe Jan Koum zrezygnował z reklam w swoim serwisie, bo jak twierdzi, sam ich nie znosi. Zapewne dlatego WhatsApp, w przeciwieństwie do Facebooka, nie gromadzi danych osobowych dotyczących imienia, nazwiska, płci czy wieku. A wiadomości są usuwane z pamięci serwerów, gdy zostaną dostarczone do odbiorcy.

Kolejne zakupy

Facebook to największy na świecie serwis społecznościowy. Wcześniej gigant kupił m.in. Instagram za około 700 mln dolarów.

Autor: msz//gry / Źródło: Reuters, Bloomberg