F-16 naprawią w Polsce

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESEuropejskie F16 już za trzy lata naprawią Polacy

W Polsce powstanie największy w Europie serwis dla samolotów F-16. Producent maszyn, amerykański koncern lotniczy Lockheed Martin, inwestuje w Polsce.

We wtorek w Bydgoszczy firma podpisze z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi umowę o utworzeniu wspólnego Biura Planowania Obsługi F-16. Udział w uroczystości podpisania umowy zapowiedzieli wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

- Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A. w Bydgoszczy będą prowadzić prawdopodobnie najszerszy serwis samolotów F-16 w Europie - zapowiedział jeszcze w kwietniu wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan podczas podpisania specyfikacji nowego zobowiązania offsetowego Lockheed Martin Corporation.

Nowe technologie dla Polski

Biuro będzie się zajmować "analizą technicznych i ekonomicznych aspektów planowanego serwisowania w Bydgoszczy samolotów F-16". Prace studyjne mają potrwać rok. W ciągu dwóch lub trzech lat prowadzone będą bezpośrednie przygotowania do uruchomienia obsługi myśliwców, co jest częścią zobowiązania offsetowego Amerykanów.

- Zobowiązanie to wiąże się z transferem technologii i know-how dotyczących remontów i świadczenia serwisów dla polskich F-16 – wyjaśnił wiceminister Bogdan. – Nowe technologie to priorytet obecnego rządu, a F-16 to kluczowy element naszych sił zbrojnych. W pełni usatysfakcjonowani będziemy jednak dopiero wtedy, gdy pierwsze wyremontowane F-16 wyjedzie z zakładów w Bydgoszczy – podkreślił.

Zobowiązanie Lockheeda

- Do tej pory wraz z Ministerstwem Obrony koncentrowaliśmy się na budowie F-16 i ich dostarczaniu. Teraz pora skupić się na bardziej długofalowych kwestiach, takich jak wsparcie techniczne – powiedział Philip Georgariou, dyrektor polskiego programu offsetowego F-16 w Lockheed Martin Corporation.

– Dodatkowo zakład WZL nr 2 w Bydgoszczy zostanie wsparty naszym personelem, przygotowanym do prowadzenia tego typu analiz – dodał dyrektor Georgariou.

PRZECZYTAJ O LIPCOWEJ AWARII I WSTRZYMANIU LOTÓW POLSKICH F16

PRZECZYTAJ O MARCOWEJ AWARII

PRECZYTAJ O PROBLEMACH ZE SZKOLENIEM PILOTÓW I OBSŁUGI MYŚLIWCÓW

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES