Najnowsze

Eurostat: spadek sprzedaży detalicznej w Polsce, w eurostrefie bez zmian

Najnowsze

 
TVN CNBCMniejsza sprzedaż detaliczna w maju

Sprzedaż detaliczna w Polsce w maju spadła o 2 proc. rok do roku, po wzroście o 0,6 proc. rdr w kwietniu. Z kolei w ujęciu miesięcznym spadła ona o 1,1 proc. - podał w czwartek Eurostat, biuro statystyczne UE. Z kolei sprzedaż detaliczna w strefie euro w maju nie zmieniła się.

Dane roczne zostały skorygowane o liczbę dni roboczych, a dane miesięczne są odsezonowane.

Szeroki zakres badań

Dane Eurostatu obejmują także najmniejsze firmy, zatrudniające poniżej 10 pracowników, czyli w tym przypadku małe, rodzinne sklepy, ale nie biorą pod uwagę sprzedaży samochodów.

To właśnie małe sklepy mogą notować spadki sprzedaży, a dane GUS odzwierciedlają w dużej mierze postępującą koncentrację w handlu detalicznym (wzrost sprzedaży w dyskontach i supermarketach). Według GUS sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 3,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku, a mdm spadła o 2,7 proc.

W eurostrefie bez zmian

Eurostat podał też dane o sprzedaż detaliczna w strefie euro w maju. W ujęciu miesiąc do miesiąca nie zmieniła ona, a miesiąc wcześniej spadła mdm o 0,2 proc., po korekcie z plus 0,4 proc. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż mdm wzrosła o 0,3 proc. Sprzedaż detaliczna rok do roku wzrosła w eurolandzie w maju o 0,7 proc., po wzroście w poprzednim miesiącu o 1,8 proc., po korekcie z 2,4 proc. Tu spodziewano się wzrostu o 1,8 proc.

Autor: mn//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC

Pozostałe wiadomości