Europesymizm coraz większy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Strefa euro ma coraz gorsze nastroje

Indeksy nastrojów spadają szczególnie w strefie euro, i dotyczy to nie tylko nastrojów w gospodarce, ale i konsumentów. Podobnie jest niestety też z nastrojami polskich przedsiębiorców, choć tu spadki nie są tak duże.

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro spadł w lipcu do 89,5 pkt z 94,8 pkt w poprzednim miesiącu - podała w środę Komisja Europejska. Jest to znacznie więcej niż zakładali optymistycznie analitycy, którzy szacowali, że indeks wyniesie 93 pkt.

Podobnie jak w gospodarce, spadają też nastroje konsumentów. Konsumencki indeks zaufania wyniósł w lipcu minus 20 pkt. wobec minus 17 pkt. w czerwcu.

W Polsce tylko trochę gorzej

Obliczany przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan Indeks Biznesu w lipcu spadł o 3 pkt w notowaniu kwartalnym do 68 pkt. Jednak indeks nie stracił w notowaniu rocznym. Nastroje analityków nie są jednak dobre:

- Indeks kwartalny w notowaniu na III kwartał po raz pierwszy w tym roku wykazał tak znaczący spadek, zbliżając się do poziomu indeksu rocznego, który od początku roku zachowuje się bardzo stabilnie - czytamy komunikacie PKPP Lewiatan.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24