Europejskie stopy bez zmian, angielskie w dół

Najnowsze

Aktualizacja:
EPA/TVN CNBC BiznesStopy w Eurolandzie bez zmian

Zgodnie z oczekiwaniami analityków Europejski Bank Centralny pozostawił podstawowe stopy procentowe w strefie euro bez zmian. Część obserwatorów zaskoczył natomiast Bank Anglii, który obniżył stopy o 25 pb.

Obecnie, po decyzji EBC, benchmarkowa stopa kredytu refinansowego wynosi 4 proc., stopa oprocentowania depozytów przyjmowanych przez EBC 3 proc., a stopa pożyczek udzielanych bankom komercyjnym 5 proc.

Za główną przyczynę tej decyzji uznaje się wzrost inflacji w krajach Eurolandu, który wyraźnie widać w ostatnich kilku miesiącach.

EBC poprzednio podwyższył stopy procentowe w czerwcu - o 25 pkt. bazowych.

Od grudnia 2005 roku bank podwyższał stopy procentowe już ośmiokrotnie.

W Wielkiej Brytani stopy w dół

Z kolei Bank Anglii obniżył stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. Bank ogłosił decyzję po zakończeniu dwudniowego posiedzenia swych władz. Główna stopa procentowa wynosi po tej obniżce 5,50 proc.

To pierwsza obniżka benchmarkowej stopy procentowej od 2 lat. Bank Anglii podwyższył ją o 25 pkt. bazowych w lipcu tego roku.

Analitycy mieli co do czwartkowego posiedzenia banku podzielone zdania. Część spodziewała się obniżki, a inni utrzymania stóp procentowych bez zmian.


Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: EPA/TVN CNBC Biznes