Europejskie indeksy rosną. Co powie prezes EBC?

Najnowsze

PAP/EPARynki czekaja na słowa prezesa Europejskiego Banku Centralnego

W Europie Zachodniej indeksy rosną. W czwartek ważne będzie wystąpienie prezesa EBC. Mario Draghi może zasygnalizować dalsze działania związane ze stymulowaniem gospodarki regionu - wskazują maklerzy.

Draghi wystąpi w Helsinkach wczesnym popołudniem. W ub. tygodniu prezes Europejskiego Banku Centralnego zapowiedział, że jeśli inflacja w strefie euro będzie spadać w dalszym ciągu i będą spadać oczekiwania inflacyjne, to EBC poszerzy program skupu aktywów. Dodał wówczas, że EBC musi podbić inflację najszybciej jak to możliwe.

Sytuację na rynkach śledzi Rafał Hirsch.

Jutro inflacja

W piątek zostaną podane szacunki inflacji w strefie euro w listopadzie. Analitycy oceniają, że wyniosła ona rdr 0,3 proc. wobec 0,4 proc. w październiku. Tymczasem w czwartek przed godz. 10 inwestorzy poznają dane z niemieckiego rynku pracy w listopadzie.

Analitycy oceniają, że w tym miesiącu stopa bezrobocia wyniosła bez zmian 6,7 proc. Jest to najniższy poziom od ponad 2 dekad. Prognozuje się też, że liczba osób poszukujących pracy spadła w Niemczech w listopadzie o 1 tys., po spadku w październiku o 22 tys.

Jakie nastroje?

O 11.00 zostanie opublikowany listopadowy indeks nastrojów w gospodarce strefy euro przez Komisję Europejską. Analitycy spodziewają się spadku indeksu do 100,3 pkt. ze 100,7 pkt. w październiku.

O 13.00 zostanie podany indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na grudzień. Analitycy spodziewają się na przyszły miesiąc indeksu na poziomie 8,6 pkt. wobec poprzednio 8,5 pkt.

W czwartek na giełdach w Europie może być słabszy handel, bo w USA jest świąteczny Dzień Dziękczynienia. Teraz drożeją akcje spółki Remy Cointreau SA, o 6,6 proc., po producent koniaku zanotował w I połowie roku wyższy zysk operacyjny od prognoz analityków. Infineon Technologies spada o 1,7 proc. po podaniu, że sprzedaż w I kw. może spaść o 9 proc. wobec IV kw.

Autor: MSZ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA