Europejczycy coraz mniej kupują

Najnowsze

TVN 24Gorsze dane o sprzedaży detalicznej w Unii Europejskiej

W kwietniu w porównaniu do marca sprzedaż detaliczna w strefie euro spadła o 1,0 proc., a w całej Unii Europejskiej o 1,1 proc. - podał Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej. Spadek sprzedaży nie ominął Polski, ale i tak wypadamy lepiej niż inne kraje UE.

Dane Eurostatu są gorsze niż przewidywali analitycy. Unijny urząd statystyczny podał, że sprzedaż detaliczna w kwietniu w strefie euro zmniejszyła się o 1 proc. miesiąc do miesiąca, a w ujęciu rocznym o 2,5 proc. W całej Unii Europejskiej sprzedaż detaliczna spadła w kwietniu o 1,1 proc. w porównaniu do marca tego roku i o 1,9 proc. w stosunku do kwietnia 2011 roku.

Polska na tle krajów UE

Eurostat podał, że roczna sprzedaż detaliczna w Polsce w kwietniu co prawda wzrosła o 0,8 proc., ale w ujęciu miesięcznym spadła o 0,7 proc.

Wzrost w 12 krajach spadek w 9.

Spośród członków Unii Europejskiej, których dane uwzględnia Eurostat, sprzedaż wzrosła - w ujęciu rocznym - w 12 krajach, a spadła w 9 krajach. Największe wzrosty zanotowano w Estonii o 8,5 proc. , na Litwie o 7,8 proc. i w Rumunii o 3,4 proc. Z kolei do krajów, w których sprzedaż najbardziej zmalała należą: Hiszpania gdzie zanotowano spadek o 9,6 proc., Portugalia w której sprzedaż spadła o 9,3 proc. i Malta gdzie sprzedaż zmniejszyła się o 4,6 proc.

Autor: km/tr / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24