Najnowsze

Europarlament zatwierdził tymczasowych komisarzy. Wśród nich Dominik

Najnowsze

PAP/EPAParlament Europejski poparł czterech kandydatów na stanowiska tymczasowych komisarz

Parlament Europejski poparł czterech kandydatów na stanowiska tymczasowych komisarzy, w tym b. wiceministra finansów Jacka Dominika. Zastąpi on do końca tej kadencji Janusza Lewandowskiego, który został europosłem.

Obecna kadencja Komisji Europejskiej wygasa 31 października; nie wiadomo jeszcze, kto będzie polskim komisarzem w nowej kadencji KE.

Czas na Radę

Po środowym głosowaniu w Parlamencie Europejskim czterech tymczasowych komisarzy musi jeszcze ostatecznie zatwierdzić Rada UE. "Ostateczne zatwierdzenie nowych komisarzy przez Radę oczekiwane jest w najbliższym czasie" - czytamy w informacji PE.

Tymczasowych komisarzy poparło w środę 421 europosłów, 170 głosowało przeciw, a 32 się wstrzymało. Kandydaci byli w poniedziałek przesłuchiwani przez komisje europarlamentu.

Budżetowy kompromis

Przesłuchiwany przez komisję PE ds. budżetu Jacek Dominik zadeklarował, że jego priorytetem na tym stanowisku będzie znalezienie kompromisu w sprawie unijnego budżetu na rok 2015, ale także w sprawie zaproponowanych przez Komisję Europejską poprawek do budżetu UE na rok 2014. - Są to kluczowe elementy, które muszą zostać przyjęte tej jesieni - mówił.

Komisja Europejska pod koniec maja przedstawiła projekt nowelizacji budżetu na bieżący rok, tłumacząc to koniecznością uregulowania niespodziewanie wysokich płatności za projekty realizowane w ramach polityki spójności, głównie w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, a także wzrostem wydatków związanych z programami wspierania wzrostu gospodarczego i zatrudnienia w UE. KE potrzebuje też dodatkowych środków na wsparcie dla Ukrainy.

Osiem krajów UE, które wpłacają najwięcej do unijnej kasy (Wielka Brytania, Austria, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Szwecja i Holandia), skrytykowało przedstawiony przez KE projekt zwiększenia budżetu na 2014 rok o 4,7 mld euro i zakwestionowało legalność propozycji KE, która chce zwiększyć pułap płatności na 2014 rok, wykorzystując tzw. margines na nieprzewidziane wydatki.

Dominik przez ostatnie 20 lat pracował w Ministerstwie Finansów, a przez ostatnie osiem lat był wiceministrem finansów odpowiedzialnym m.in. za sprawy unijne. Przewodniczył m.in. negocjacjom budżetowym podczas polskiego przewodnictwa w Radzie UE w 2011 r.

Powyborcza karuzela

W majowych wyborach mandat w PE uzyskało w sumie sześciu urzędujących komisarzy. Czterech zdecydowało się zasiąść w europarlamencie, co oznaczało, że musieli odejść z Komisji. I tak Viviane Reding, dotychczasową komisarz ds. sprawiedliwości z Luksemburga zastąpi dyrektor generalna Urzędu Oficjalnych Publikacji UE Martine Reicherts; Fina Olli Rehna, odpowiedzialnego dotąd za sprawy gospodarcze i walutowe, zastąpi były premier Jyrki Katainen, a Antonio Tajaniego, dotychczasowego komisarza ds. przemysłu z Włoch, zastąpi b. stały przedstawiciel tego kraju przy UE Ferdinando Nelli Feroci.

Autor: rf//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości