Europa poszła na zakupy

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huEuropejczycy zaczęli wydawać swe euro

Zaskakujące dane z europejskiego rynku. Sprzedaż detaliczna w strefie euro wzrosła w maju o 0,3 procent (r/r). Analitycy spodziewali się tymczasem jej spadku o 0,3 procent. Eurostat zrewidował jednocześnie w górę dane o sprzedaży w kwietniu, która wzrosła o pół procent rok do roku, podczas gdy wcześniej podawano 1,5-procentowy spadek.

W skali całej Unii Europejskiej sprzedaż detaliczna wzrosła średnio o 0,5 proc. r/r. i o 0,4 proc. w porównaniu z kwietniem 2010.

Sprzedaż w ujęciu rocznym wzrosła w 7 krajach, a spadła w 11 krajach, a w Słowenii nie uległa zmianie. Najwięcej wzrosła we Francji (4,4 proc.) oraz w Szwecji i Wielkiej Brytanii (po 2,3 proc.). Największe spadki zanotowały Litwa (-10,7 proc.) i Bułgaria (-8,7 proc.) i Łotwa (-8,4 proc.)

Według Eurostatu w Polsce sprzedaż detaliczna wzrosła o 3,5 proc w porównaniu z kwietniem 2010, ale spadła o 0,2 proc. rok do roku, wobec spadku o 5,1 proc. w kwietniu.

Według Głównego Urzędu Statystycznego, sprzedaż detaliczna wzrosła w maju br. o 3,1 proc. w ujęciu miesięcznym oraz o 4,3 proc. r/r.

Ekonomiści zaznaczają, że w przyszłych miesiącach nie należy spodziewać się wzrostów, bo bezrobocie w strefie euro nadal utrzymuje się na najwyższym poziomie od 12 lat, a rządy walczą z deficytami podnosząc podatki i tnąc wynagrodzenia. Analitycy dodają, że w trzecim kwartale możemy oczekiwać w strefie euro umiarkowanego ożywienia gospodarczego.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu