Europa oszczędza, Polak auto kupuje

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Sprzedaż samochodów w Europie drastycznie spadła w listopadzie

Zaskakujące różnice na europejskim rynku motoryzacyjnym. Podczas gdy cała Europa odnotowuje gwałtowny spadek sprzedaży aut, Polacy kupują coraz więcej nowych pojazdów - wynika z najnowszego raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA.

Sprzedaż nowych samochodów w Unii Europejskiej spadła aż o 7,1 procent w tym roku - informują analitycy rynku po porównaniu danych o rejestracji nowych samochodów od początku 2008 r. z analogicznym okresem ubiegłego roku.

W tym samym czasie w Polsce sprzedaż nowych aut wzrosła aż o 9,3 proc. - podaje raport ACEA.

Finowie najlepsi

W Unii Europejskiej sprzedano w tym roku łącznie 13.788.256 nowych aut osobowych. W Polsce z salonów wyjechało 290.303 pojazdy.

Rozbieżność tę jeszcze wyraźniej widać w skali listopada 2007 i 2008 roku. Spadek sprzedaży (porównując te dwa miesiące) wyniósł w Europie aż 25,8 procent, podczas gdy w Polsce sprzedaż wzrosła o 10,7 proc.

Polaków wyprzedzają jedynie Finowie - tam w listopadzie sprzedano aż o 71,8 proc. więcej aut w stosunku do listopada ubiegłego roku. Warto dodać, że wzrost sprzedaży odnotowano tylko w tych dwóch państwach.

a w Islandii...

W tym roku największy spadek liczby nowozarejestrowanych pojazdów miał miejsce w Islandii - o 40,5 proc. A listopadowa sprzedaż w porównaniu do tego samego miesiąca w 2007 r. była niższa aż o 94,6 proc.!

Kto kupuje najwięcej?

To, że kupujemy więcej, nie oznacza jeszcze, że kupujemy najwięcej. W tym rankingu jesteśmy akurat w ogonie Europy.

Najlepsi są Niemcy. Od początku roku kupili 2.864.059 nowych aut. Za nimi znaleźli się Brytyjczycy - 2.023.104 samochodów. Trzecie miejsce w tym rankingu przypadło Włochom. Mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego zakupili 2.018.587 aut.

Autorzy raportu dostrzegli także gwałtowne wzrosty w sprzedaży na Słowacji, w Bułgarii i Finlandii. Na drugim biegunie znalazły się - oprócz Islandii - Łotwa i Hiszpania, która wyróżnia się także w gronie krajów, w których zlikwidowano w tym roku najwięcej miejsc pracy.

Jak czytamy w raporcie, kryzys dotknął w zasadzie wszystkich producentów na rynku europejskim. Wyjątkami są Jaguar, Nissan, Dacia i Mazda. Koncerny te odnotowywały wzrost sprzedaży odpowiednio o 15,1 proc., 10,1 proc., 8,6 proc. i 3,6 proc.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24