Europa lekko podrosła

Najnowsze

Aktualizacja:

W II kwartale wzrost gospodarczy zwolnił w strefie euro i całej UE. Według opublikowanych we wtorek szacunków Eurostatu, PKB eurolandu i UE wzrósł o 0,2 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału br. i o 1,7 proc. w porównaniu do drugiego kwartału 2010 roku.

Zgodnie z szacunkami unijnego biura statystycznego, PKB wzrósł kwartał do kwartału tylko o 0,2 proc. zarówno w składającej się z 17 państw strefie euro jak i całej liczącej 27 państw UE. W pierwszym kwartale wzrost taki wynosił 0,8 proc. w obu obszarach. W porównaniu do drugiego kwartału z roku poprzedniego, PKB wzrósł, według szacunków Eurostatu, o 1,7 proc. w obu obszarach. Rok temu ten wzrost wynosił 2,5 proc.

Opublikowane dane były nieco gorsze od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się dynamiki w całej UE i w strefie euro rzędu 0,3 proc. kdk i 1,8 proc. rdr.

Najlepsi i najgorsi

Na słabe wyniki z drugiego kwartału 2011 roku wpłynęły dane z Niemiec - wzrost tylko o 0,1 proc. PKB (w porównaniu do pierwszego kwartału) oraz z Francji (PKB bez zmian). Gospodarki Włoch i Hiszpanii kwartał do kwartału rozwijały się w tempie odpowiednio 0,3 proc. i 0,2 proc.

Najszybszym wzrostem w strefie euro mogła pochwalić się Estonia, rosnąca w tempie 1,8 proc. kdk i aż 8,4 proc. rdr. Z drugim wynikiem zameldowała się Finlandia, która zwiększyła swój PKB o 1,2 proc. kdk i 3,7 proc. rdr. Podium uzupełniła Austria z rezultatem 1,0 proc. kdk i 4,1 proc rdr.

Poza strefą euro najlepiej radziła sobie gospodarka Szwecji z roczną dynamiką wzrostu rzędu 5,3 proc. oraz Litwa i Łotwa, gdzie wzrost sięgnął odpowiednio 5,9 proc. i 5,7 proc. rdr. Dane z Polski zostały zaznaczone w tabeli Eurostatu jako niedostępne.

Źródło: ISB, PAP