Europa kupuje więcej aut

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Najlepiej w Europie sprzedaje się Volkswagen

Po raz pierwszy od ponad roku w Europie rośnie sprzedaż nowych aut. W czerwcu wskaźnik poszedł w górę o 2,4 proc. rok do roku. Według analityków, wzrost jest rezultatem programów dopłat do złomowania pojazdów. Wyliczenia Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów dotyczą 27 państw Unii Europejskiej i krajów EFTA.

W czerwcu w Europie zarejestrowano prawie 1.462 tysiące nowych aut. Największe wzrosty rok do roku zanotowano na Słowacji - aż o 57 proc. oraz w Niemczech - o 40 proc. Najgorzej poradziła sobie Łotwa - tam sprzedaż samochodów spadła aż o 73 proc. Drugie miejsce od końca zajmuje Litwa, gdzie spadek sięgnął 64 proc.

Według Stowarzyszenia, w Polsce liczba rejestracji stopniała w czerwcu rok do roku o 2,5 proc.

Co się sprzedaje, a co nie

Najlepiej w Europie sprzedaje się Volkswagen (21,5 proc.). Drugie miejsce należy do francuskiej grupy Peugeot-Citroen, a trzecie - do Forda. Poza podium znalazł się Renault, z niespełna 10-proc. udziałem w rynku, General Motors i Fiat. Poza pierwszą szóstką uplasowały się między innymi BMW, Daimler i Toyota.

Co ciekawe, największe wzrosty zanotowali mniejsi producenci. I tak - sprzedaż Hyundai'a wzrosła o 27 proc., Suzuki - o 13 proc., a samochodów Kia - o 10 proc. Natomiast największe spadki dotyczą Chryslera, Jaguara, Land Rovera oraz Mazdy.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24