Euroland urósł zgodnie z prognozami

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Gospodarka Europy się trzyma

- Produkt Krajowy Brutto w strefie euro wzrósł w ostatnich trzech miesiącach 2010 roku o 0,3 proc. kwartał do kwartału, po takim samym wzroście trzy miesiące wcześniej - poinformował we wtorek Eurostat. Zgodnie z wyliczeniami europejskiego urzędu statystycznego rośnie też sprzedaż detaliczna.

Wzrost kwartał do kwartału jest zgodny z oczekiwaniami analityków. Rok do roku PKB w strefie euro wzrósł w trzech ostatnich miesiącach ubiegłego roku o 2,0 proc., również zgodnie z oczekiwaniami, po wzroście trzy miesiące wcześniej o 1,9 proc.

Sprzedaż lepsza od prognoz

Eurostat podał też, że sprzedaż detaliczna w strefie euro w styczniu w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,4 proc., po spadku o tyle samo w grudniu 2010 roku. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż mdm wzrośnie o 0,3 proc.

Rok do roku sprzedaż wzrosła w styczniu o 0,7 proc., podczas gdy eksperci twierdzili, że pozostanie bez zmian. Miesiąc wcześniej była "na minusie" o 0,4 proc.

W 27 krajach UE sprzedaż wzrosła miesięcznie o 0,6 proc. podczas gdy poprzednio spadła o 0,3 proc. Roczny wzrost był na poziomie 1,9 proc.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24