Eurocoptery do końca roku

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Wszystkie śmigłowce do końca roku

- Do końca roku w Polsce będą już wszystkie zamówione 23 nowe śmigłowce eurocopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - poinformował podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Cezary Rzemek.

Uczestniczył on w środę w uroczystości oddania do użytku śmigłowca eurocopter w Białymstoku. To 13. taka maszyna w Polsce. W najbliższym czasie taki sam śmigłowiec rozpocznie funkcjonowanie w pogotowiu lotniczym m.in. w Suwałkach.

Zakup wszystkich 23 śmigłowców i symulatora lotu kosztuje 495 mln zł. To środki z budżetu państwa. Koszt jednego śmigłowca EC 135 to 22,3 mln zł - powiedział Rzemek. Dodał, że w najbliższych dniach wszystkie śmigłowce będą już dostarczone, przejdą odpowiednie badania przez służby techniczne. Za półtora miesiąca eurocopter trafi do w Suwałk. Dostarczonych jest już 21 maszyn, brakuje jeszcze dwóch.

Rzemek dodał, że sytuację w ratownictwie lotniczym poprawią w 2011 roku także nowe lądowiska, na które był w tym roku przeprowadzony przetarg. Lądowiska mają być podświetlane, co umożliwi lądowania w nocy. Za 60 mln zł ma powstać 16 takich lądowisk. Szpitale starają się o unijne środki na budowę kolejnych lądowisk na potrzeby śmigłowców ratunkowych.

Nowsze lepsze niż starsze

Stary śmigłowiec Mi-2 z Białegostoku teraz trafi do Olsztyna na czas, zanim zacznie tam pracować nowy eurocopter. Nowy śmigłowiec - jest maszyną skomputeryzowaną, ma też znacznie lepsze wyposażenie medyczne niż Mi-2.

Jak mówił dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski to także "dużo bardziej wymagająca maszyna". M.in. ma zupełnie inne rozwiązania awioniczne niż do tej pory używane śmigłowce Mi-2. "Szkolimy się (...) żeby podnosić łatwość w opanowaniu tej maszyny i to jeszcze trochę czasu nam zajmie" - powiedział Gałązkowski.

Eurocopter nocą

Ratownik medyczny Tomasz Józefowicz powiedział dziennikarzom, że na pokładzie nowego śmigłowca jest m.in. nowoczesny defibrylator z modułami diagnostycznymi, respirator klasy takiej jakie są używane na oddziałach intensywnej terapii, nowoczesne pompy infuzyjne. Podkreślił że główną zaletą nowej maszyny jest szybszy czas dotarcia do potrzebujących pacjentów.

Trwają przygotowania do lotów eurocopterów nocą. - To dla nas nowe zadanie - mówił dyr. Gałązkowski. Zaznaczył, że nie wiadomo jeszcze kiedy będzie to możliwe, bo zależy to od przebiegu szkoleń pilotów i ratowników oraz zapewnienia współpracy służb ratowniczych. Poinformował, że Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma już umowę o współpracy z komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej na współpracę przy zabezpieczaniu nocnych lądowań.

Gałązkowski poinformował też, że w 2011 roku za 6 mln zł zostanie przeprowadzony generalny remont bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24