Najnowsze

EuroCity daje zniżki, których bezprawnie odmawiało przez 11 lat

Najnowsze

Wikipedia (CC BY-SA) | Jivee BlauEuroCity z Berlina od granicy polskiej do Warszawy jest tańszy dla studentów i uczniów

Po 11 latach bez zniżek w pociągach EuroCity jeżdżących na terenie Polski, wreszcie studenci i uczniowie będą mogli kupić tańsze bilety. Spółka zmieniła zasady płatności po osobistym śledztwie jednej z pasażerek, która udowodniła jej bezprawne działanie. O sprawie napisał portal rynek-kolejowy.pl, a nagłośniła ją "Gazeta Wyborcza".

Przez 11 lat studenci i uczniowie korzystający najpierw z 37-proc., a od dwóch lat z 51-proc. (studenci) i 37-proc. (uczniowie) zniżek, musieli płacić za przejazd pociągami EuroCity pełną kwotę biletu, który obecnie kosztuje grubo ponad 100 zł np. na trasach Warszawa-Poznań czy Warszawa-Katowice.

Obywatel wygrał. PKP IC zmieniło przepisy

Jak okazuje się, przepłacali, a niezgodnie z prawem zarabiała na nich spółka PKP IC, obsługująca trasy EuroCity. Zniżki studenckie i uczniowskie na podstawie ustawy, którą stworzyło ministerstwo transportu w 2002 r. powinny bowiem obowiązywać we wszystkich pociągach osobowych (kategoria Regio), pospiesznych (TLK) i ekspresowych.

Do tej ostatniej grupy IC włączało jednak bez wyraźnego powodu tylko pociągi Ex (Express) i EIC (Express Intercity), a pomijało pociągi EuroCity, jeżdżące na trasach międzynarodowych.

Jedna z czytelniczek portalu rynek-kolejowy.pl przyjrzała się jednak przepisom i wysłała pytanie do ministerstwa transportu w tej sprawie.

Resort odpowiedział po tygodniu, a po dwóch spółka PKP IC poinformowała o zmianie przepisów. Od 22 marca studenci i uczniowie mogą jeździć pociągami EuroCity na terenie Polski, a więc bez przekraczania granic państwa, z przysługującymi im zniżkami.

Jak zwraca uwagę wtorkowa "Gazeta Wyborcza", dochodzenie swoich praw w związku z płaceniem pełnej kwoty za bilety dla studentów i uczniów z lat ubiegłych będzie bardzo trudne, bo potrzebne by były niezbite dowody na to, że bilet ze zniżką w kasie IC próbowało się kupić i mieć świadków na to, że takiej zniżki kupującemu odmówiono.

Autor: adso//kdj/k / Źródło: rynek-kolejowy.pl, "Gazeta Wyborcza"

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA) | Jivee Blau