Euro wchodzi już lada dzień

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC Biznes, fot. sxc.hu2201NOWELA.avi

Od soboty umowy w Polsce będą mogły opiewać na kwoty w walutach innych, niż złoty. Płać w dolarach, kupuj w euro fakturuj we franku szwajcarskim. Nowelizacja kodeksu cywilnego dopuszczająca takie rozwiązania ma ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom już od 24 stycznia.

Banknoty Narodowego Banku Polskiego, są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Ta reguła znana z banknotów pozostaje bez zmian. Złoty traci jednak monopol na mocy noweli kodeksu cywilnego, która wchodzi w życie w sobotę.

To oznacza, ze od 24 stycznia na fakturach czy umowach może pojawić się inna waluta niż złoty, na przykład euro czy dolar i właśnie w tej walucie nastąpi rozliczenie.

O przełomie nie mówi jednak Malwin Michałka - właściciel fabryki flag ze Szczecina, Jak twierdzi, bez problemu radzi sobie i przed nowelizacją, te przepisy otwierają jednak furtkę do większej swobody.

Kiedyś firmy potrzebowały zgody banku centralnego jeśli chciałby zapłacić w euro danemu kontrahentowi z zagranicy. Teraz skoro jesteśmy w Unii, wystarczy otworzyć konto i z tego konta robić transakcje - powiedział TVN CNBC Biznes właściciel firmy Flaggfabriken.

Zdaniem prezesa Softex Data i przewodniczącego konwentu BCC Wojciecha Warskiego, ta zmiana może ograniczyć konflikty, szczególnie w momencie, kiedy dochodziło do nagłych zmian na rynku walutowym.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes, fot. sxc.hu