Euro w 2015 r. "bardziej realistyczne"

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huKiedy euro w Polsce?

Polska może najwcześniej przystąpić do Europejskiej Unii Monetarnej w roku 2014, ale 2015 jest bardziej realistyczny - oznajmił wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

- W kwestii podejścia rządu [do wejścia do strefy euro - red.] nie ma zasadniczej zmiany w stosunku do tego, co było wcześniej. Jest wola pełnej i jak najszybszej integracji. (...) Musimy z większą pokorą do tego podejść, co nie ujmuje chęci jak najszybszego wejścia. Realnie patrząc, najwcześniejszym rokiem jest 2014, chociaż bardziej realistyczna data to byłby rok 2015 - powiedział Radziwiłł.

Kiedy euro?

Premier Donald Tusk powiedział dwa tygodnie temu, że mapa drogowa przyjęcia wspólnej europejskiej waluty nie jest obecnie priorytetem. - Polska wejdzie do strefy euro, gdy będzie do tego gotowa - zapowiedział premier Donald Tusk w opublikowanej w ubiegły piątek rozmowie z niemieckim dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. euro Ludwik Kotecki w ubiegłym tygodniu w rozmowie z PAP ocenił zaś, że obecnie wyznaczenie wiarygodnej daty wejścia do strefy euro jest niemożliwe ze względu na problemy jakie dotknęły euroland za sprawą kryzysu fiskalnego w niektórych krajach.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu