Euro-stopy takie malutkie...

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC Biznes, fot. sxc.hu0705TRICHET.avi

Europejski Bank Centralny obniżył w czwartek podstawowe stopy procentowe o 25 punktów bazowych i sprawił, że znalazły się one na poziomie najniższym w historii. Z kolei Bank Anglii pozostawił stopy procentowe w Wielkiej Brytanii bez zmian.

Po decyzji Rady Europejskiego Banku Centralnego, benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi równo 1,00 proc. Analitycy spodziewali się właśnie takiej decyzji.

Stopa depozytowa pozostała bez zmian na poziomie 0,25 proc.

Prezes EBC komentując tę decyzję stwierdził, że obecny poziom stóp procentowych jest odpowiedni. - Ten poziom stóp procentowych, który mamy teraz, jest odpowiedni, biorąc pod uwagę wszelkie dostępne informacje i analizy - powiedział.

Dodał, że rada EBC zdecydowała o rozszerzeniu wsparcia kredytowego. - EBC będzie przeprowadzać długoterminowe operacje mające zapewnić płynność na rynkach. Będą to operacje z 12-miesięcznym terminem płatności - powiedział. Jak dodał, Rada podjęła decyzję, iż będą dokonywane zakupy obligacji denominowanych w euro, wyemitowanych na terenie Unii Europejskiej.

Jest stabilizacja

Trichet stwierdził też, że na rynkach widać wstępne oznaki stabilizacji. - Najnowsze dane ekonomiczne wskazują na wystąpienie pierwszych wstępnych oznak stabilizacji na bardzo niskich poziomach po tym, jak pierwszy kwartał okazał się słabszy od oczekiwań - powiedział Trichet.

Podkreślił, że po czwartkowej decyzji EBC oczekuje, iż stabilność cen zostanie utrzymana w średnim okresie. - Presja inflacyjna się zmniejsza - dodał.

Koniec cięć?

Analityk o decyzji EBC

Analitycy uważają, że to ostatnia w serii cięć stóp EBC, chociaż Trichet powiedział, że Rada Banku wcale o tym jeszcze nie zdecydowała. Eksperci są także sceptyczni jeśli chodzi o działania EBC i wcale nie są przekonani, czy tańszy pieniądz przyniesie gospodarce ulgę.

- Kryzys na rynku kredytów został wywołany zbyt dużym dostępem do pieniędzy i zbyt niskimi stopami procentowymi. Teraz próbuje się walczyć z kryzysem jeszcze łatwiejszym dostępem do pieniądza i jeszcze niższym oprocentowaniem. Mam duże wątpliwości jak to się skończy - skomentował Thorsten Polleit, ekonomista Barclays Capital.

W marcu EBC zdecydował o obniżce stóp o 50 pkt bazowych, a w kwietniu o 25 pkt. bazowych.

Na Wyspach bez zmian

Natomiast Bank Anglii pozostawił stopy procentowe bez zmian. Główna stopa procentowa repo wynosi 0,50 proc. i jest także najniższa w historii. Analitycy również w tym wypadku spodziewali się takiej decyzji banku.

Bank Anglii obniżył stopy procentowe o 100 pkt bazowych w grudniu 2008 roku, a w styczniu, lutym i marcu 2009 roku za każdym razem po 50 pkt bazowych. W listopadzie 2008 roku bank obniżył stopę repo o 150 pkt bazowych.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes, fot. sxc.hu