Euro-stopy ostro w dół

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNES0412TRICHET.avi

Rada Europejskiego Banku Centralnego obniżyła podstawowe stopy procentowe o 75 pkt. bazowych. To największa jednorazowa obniżka od powstania banku przed 10 laty. - Uznaliśmy to za krok konieczny - podkreślił szef EBC Jean-Claude Trichet.

Po tej obniżce benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 2,50 proc., stopa oprocentowania depozytów przyjmowanych przez EBC 2,00 proc., a stopa pożyczek udzielanych bankom komercyjnym 3,00 proc.

Większość analityków spodziewało się obniżki jedynie o 50 pkt. bazowych, ale pewna grupa stawiała na 75 pkt. bazowych.

Eksperci: to dobry ruchTVN CNBC BIZNES

Prezes Trichet uzasadnia decyzję o tak dużym cięciu szybkim spadkiem cen i rosnącym zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego. - Spadek inflacji wiąże się przede wszystkim ze spadkiem cen surowców i znacznym osłabieniem aktywności gospodarczej. Jest to w dużym stopniu związane ze znacznym pogłębieniem kryzysu finansowego. To oznacza, że popyt zarówno na świecie, jak i w strefie euro prawdopodobnie przez dłuższy okres będzie się osłabiał - stwierdził szef EBC na konferencji prasowej.

To już kolejne cięcie stóp

Czwartkowe cięcie stóp to już kolejne takie pociągnięcie EBC. 8 października Europejski Bank CEntralny wraz i bankami centralnymi wielu krajów - w tym Fed, Bankiem Kanady, Riksbankiem i Bankiem Anglii - obniżył stopy o 50 pkt. bazowych.

EBC obciął też stopy procentowe o 50 pkt. bazowych na posiedzeniu 6 listopada.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES