Euro-stopy jak sparaliżowane

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huOprocentowanie euro bez zmian

To już jedenasty miesiąc z rzędu, gdy Rada Europejskiego Banku Centralnego pozostawia podstawowe stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa EBC nadal wynosi 1 proc., a stopa depozytowa 0,25 proc.

Decyzja EBC jest zgodna z oczekiwaniami analityków.

Ostatnie ruchy euro-stóp miały miejsce w zeszłym roku. W marcu 2009 EBC zdecydował o ich obniżce o 50 pkt bazowych, a w kwietniu i maju po 25 pkt bazowych.

Stopy dobre na niewysoki wzrost

- Niskie poziomy, na których znajdują się obecnie stopy procentowe w strefie euro są odpowiednie - powiedział prezydent Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet po posiedzeniu rady banku. Podkreślił też, że oczekiwania inflacyjne w strefie euro pozostają "mocno zakotwiczone".

W opinii prezesa EBC ożywienie w gospodarce strefy euro będzie umiarkowane w tym roku. - Ostatnie dostępne dane potwierdzają, że ożywienie w strefie euro postępowało w pierwszych miesiącach 2010 roku. Generalnie oczekujemy, że gospodarka strefy euro będzie się rozwijać w umiarkowanym tempie w 2010 roku - powiedział Jean-Claude Trichet.

Na Wyspach też bez zmian

Także Bank centralny Anglii (BoE) pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa, rekordowo niska, wynosi nadal 0,5 proc. Analitycy spodziewali się takiej decyzji banku.

BoE nadal wstrzymuje swój plan zakupu aktywów - trzeci miesiąc z rzędu.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu