Euro nieco więcej warte

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huEuro znów nieco więcej warte

Ceny w strefie euro w październiku 2009 r. spadły o 0,1 procent w porównaniu z tym samym miesiącem przed rokiem - podał Eurostat. W porównaniu z wrześniem 2009 ceny wzrosły o 0,2 proc., podczas gdy analitycy szacowali, że będzie to 0,3 proc.

W skali całej Unii Europejskiej roczna inflacja w październiku wyniosła 0,5 proc., podczas gdy we wrześniu było to 0,3 proc. Rko temu stopa inflacji wynosiła 3,7 proc.

Według danych europejskiego biura statystycznego Eurostat, w październiku ceny najbardziej spadły w Irlandii - o 2,8 proc., a także w Estonii - o 2,1 proc. Największy wzrost cen odnotowano w Rumunii - o 4,2 proc. i na Węgrzech - o 4,2 proc.

Polska też z inflacją

Eurostat liczy inflację metodą HICP, czyli z uwzględnieniem wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz rachunków narodowych. Liczona tą metodą inflacja w Polsce wyniosła w październiku 2009 r. w ujęciu rocznym 3,8 proc., wobec 4,0 proc. we wrześniu. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,2 proc.

Liczony przez GUS wskaźnik CPI - czyli wyłącznie w odniesieniu do cen konsumpcyjnych - w październiku wyniósł 3,1 proc. (r/r).

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu