"Euro nie rozwiąże wszystkich problemów"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNES0506STARK.avi

Przyjęcie euro to nie koniec procesu przystosowywania gospodarki krajowej do gospodarki europejskiej - przekonywali uczestnicy konferencji NBP "20 lat po upadku gospodarki socjalistycznej".

W piątek przez cały dzień trwała konferencja "20 lat po upadku gospodarki socjalistycznej" organizowana przez NBP. Udział w niej brali m.in. szef EBC Jean-Claude Tichet, komisarz Joaquin Almunia, Leszek Balcerowicz i Marek Belka.

Marko Kranjec, prezes Banku Słowenii

Ostatni z paneli, w którym udział brali szefowie banków centralnych z całej Europy, poświęcony był przyjęciu wspólnej waluty euro.

Jurgen Stark, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego przekonywał, że po przyjęciu euro państwa powinny dalej dostosowywać do gospodarki do wspólnego rynku. - Przyjęcie euro to nie koniec procesu konwergencji. Tak naprawdę wymaga ono dalszych dostosowań - mówił. Jak zaznaczył, euro nie rozwiąże wszystkich problemów. - Może ochronić przez kryzysami zewnętrznymi, ale wymagane jest dalsze dostosowanie polityki wewnętrznej - dodał.

W podobnym tonie wypowiadał się Marko Kranjec, prezes Banku Słowenii. - Jestem przekonany, że należy tworzyć wiarygodną politykę makroekonomiczną przed wejściem do strefy euro i trzymać się jej rygorystycznie także po wejściu do euro. Proszę jej wtedy nie poluźniać - apelował do zgromadzonych.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES