Euro narazi polskie banki na straty

Najnowsze

TVN24Euro narazi polskie banki na straty

Przyjęcie przez Polskę euro może kosztować banki 1,66 mld zł, ponieważ czeka je szereg zmian w systemie informatycznym. Z powodu eliminacji operacji walutowych banki mogą stracić 2,1 mld zł - wynika z analizy NBP.

Bank centralny przeprowadził analizę zmiany w strukturze dochodów polskiego sektora bankowego po wejściu do strefy euro. - Przygotowania organizacyjne banków do zmiany systemów informatycznych oraz uruchomienie rozliczeń mogą kosztować sektor bankowy około 1.657 mln zł - napisano w opublikowanej w środę analizie.

Jak zmniejszyć straty banków? NBP pisze, że wartość dodatkowych kosztów operacyjnych można częściowo zmniejszyć, a czynnikami sprzyjającymi redukcji kosztów są: skrócenie okresu przejściowego funkcjonowania dwóch walut oraz zmniejszenie wolumenu obrotu gotówkowego poprzez zwiększenie skali wykorzystania kart płatniczych i przelewów elektronicznych w transakcjach bankowych.

Wprowadzenie euro w Polsce może spowodować utratę około 2.092 mln zł z tytułu wyeliminowania operacji wymiany złotego i euro. euro_banki

Wprowadzenie euro w Polsce może spowodować utratę około 2.092 mln zł z tytułu wyeliminowania operacji wymiany złotego i euro. Straty te nastąpią po wprowadzeniu euro i uznaniu tej waluty jako waluty krajowej. - Ich wartość może się zmieniać ze względu na następujące czynniki: wcześniejsze przygotowanie się banku do poniesienia straty w przychodach z operacji walutowych i zaangażowanie się w inny segment rynku bankowego, co złagodzi skutki utraty dochodów i zwiększy motywację do nowelizacji oferty i restrukturyzacji banku - napisano.

Rewolucja w strukturach Dodatkowo konsolidacja międzynarodowych korporacji wymusi na bankach walkę cenową na zmniejszającym się już rynku operacji walutowych. - Wprowadzenie euro w Polsce może również wywołać silne zmiany w strukturze dochodów banków, które trudno jest oszacować ze względu na brak odpowiednich danych, jak i dużą zmienność opisujących je parametrów w czasie - napisano w raporcie.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24