Euro-deflacyjka

Najnowsze

Aktualizacja:
nicci / sxc.huW strefie euro ceny w czerwcu nieznacznie spadły

Ceny konsumpcyjne w strefie euro w czerwcu 2009, w ujęciu rok do roku spadły o 0,1 proc. - podał Eurostat. Europejskie biuro statystyczne podało także dane o polskiej inflacji, liczonej europejską metodą HICP.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro w czerwcu 2009 spadły o 0,1 proc. w porównaniu z majem ubiegłego roku - podało biuro statystyczne Unii Europejskiej. Majowa inflacja była na tym samym poziomie, analitycy oczekiwali również takiego wskaźnika w czerwcu.

W Polsce - inflacja

Eurostat podał również wyliczony przez siebie wskaźnik inflacji w Polsce, liczony według unijnej metody HICP. Wyniosła ona w czerwcu 2009 roku 4,2 proc. (w ujęciu rocznym), tak jak w maju. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,2 proc.

Nasz GUS oblicza inflację według wskaźnika CPI, we wtorek podał, że w czerwcu wyniósł on 3,5 proc. (licząc rok do roku).

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej.

Zgodnie z kryterium inflacyjnym zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen. Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: nicci / sxc.hu