Euro 2012: Zostawią u nas 870 mln zł

Najnowsze

Aktualizacja:
2012.org.plNajwięcej na Euro 2012 zarobi Warszawa

Najwięcej pieniędzy zostanie w Warszawie, skromniejsza suma wesprze wrocławian. W sukces naszej reprezentacji na Euro 2012 możemy tylko wierzyć, natomiast zarobek na obsłudze kibiców wydaje się pewny. Ile zarobimy - spróbował policzyć portal money.pl.

Policzyli wszystkich: i tych, którzy na imprezę przyjadą z VIP-owskim zaproszenie, i tych, którzy będą pić piwo pod telebimem, bo nie dostaną biletu na stadion. Zarobki poszczególnych miast będą oczywiście zależeć od liczby rozegranych w nich spotkań, bo od tego zależy liczba kibiców i gości, których w tym czasie miasto przyjmie.

Pięć spotkań mistrzowskiego turnieju zobaczymy w stolicy. Gdańsk czterokrotnie będzie areną meczów mistrzostw. Po trzy spotkania grupowe zobaczą fani piłki nożnej we Wrocławiu i Poznaniu.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez money.pl, najwięcej na imprezie skorzysta Warszawa, a najmniej zarobi Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska kibice i goście wydadzą w trakcie trzech rozgrywanych tam spotkań grupowych 91,5 mln zł. W Poznaniu będzie to 94,25 mln zł, a w Gdańsku 122 mln zł.

Najwięcej pieniędzy zostanie w stolicy: 185 mln zł. Łącznie kibice Euro 2012 mają wydać w Polsce około 870 mln zł.

677,3 tys. na stadionach

Portal Money.pl swoją analizę oparł na szacunkach spółki PL.2012, organizatora turnieju Euro 2012. szacuje ona, ze z okazji mistrzostw piłkarskich do naszego kraju przyjedzie 422,3 tys. kibiców z zagranicy. Liczba Polaków na stadionach ma sięgnąć 149,3 tys, czyli w sumie mecze na żywo obejrzy 677,3 tys. osób.

Do tego trzeba doliczyć tych, którzy przyjadą do nas z okazji mistrzostw, ale na stadion już nie wejdą. Niektórzy kibice będą mieli bilet na część spotkań, a pozostałe obejrzą na telebimach. Do przeznaczonych dla piłkarskich kibiców stref zaglądać też będą sami mieszkańcy. PL.2012 szacuje, że wszystkie strefy odwiedzi 2,2 mln osób.

VIP-y z UEFA najbogatsze

Analitycy money.pl wskazali, że najwięcej wydadzą "VIP-y i oficjele zaproszeni przez UEFA". Każda taka osoba ma statystycznie wydać 1454 zł podczas każdego dnia pobytu.

Piłkarze i członkowie ekip zostawią w Polsce do 1006 zł na dzień. Zwykli kibice wydadzą do 559 zł dziennie, a wolontariusze ok. 112 zł. Turyści, którzy w tym roku odwiedzili Polskę, zostawiali dziennie średnio ok. 850 zł

Źródło: money.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: 2012.org.pl