Etat na wagę złota

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Prawie 16 mln Polaków jest obecnie zatrudnionych

Potencjalni pracodawcy już nie będą przyjmowali przyszłych pracowników z otwartymi rękoma. Według raportu "Gazety Prawnej" drastycznie wzrasta liczba firm deklarujących zwolnienia pracowników.

Obecnie zatrudnienie w Polsce ma 15,7 mln osób. Gdy w 2004 roku bezrobocie w kraju sięgało blisko 21 procent, Polska była w tej dziedzinie na unijnym "czarnym" marginesie. Obecnie bezrobocie zredukowano do 7,1 procent, stawiając nas na poziomie europejskiej średniej. Ale firmy zapowiadają zwolnienia - podkreśla "Gazeta Prawna" na podstawie najnowszych danych GUS-u.

Firmy szykują zwolnienia

Po latach dobrobytu zawodowego czekają nas gorsze dni. Eksperci zauważają pierwsze oznaki osłabienia koniunktury, która może przyczynić się do pogorszenia sytuacji na rynku pracy. W porównaniu do pierwszego kwartału 2008, aż o 220 procent wzrosła liczba firm deklarujących zwolnienia pracowników. Firmy także rzadziej decydują się na przedłużanie umów bezterminowo.

Polacy nie szukają pracy

W Polsce wciąż panuje zjawisko bierności zawodowej. Prawie 14,5 mln osób nie pracuje i nie chce pracować. Połowa z nich to osoby w wieku produkcyjnym. Z tego powodu polski wskaźnik zatrudnienia osiągnął historyczny poziom prawie 59 procent, jednak wciąż pozostaje najniższy w Unii. Bezrobotnych w wieku 55-64 lat jest aż 70 procent.

Jak podkreśla "Gazeta Prawna", sytuacja na naszym rynku pracy nie będzie się tak dynamicznie poprawiać, jak w ostatnich latach.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24