Najnowsze

E.on pozbył się Gazpromu

Najnowsze

E.ONSzef E.on Johannes Teyssen

Niemiecki koncern energetyczny E.on poinformował, że sprzedał swoje udziały w rosyjskim Gazpromie. Za 3,5 procent akcji Gazpromu niemiecka spółka uzyskała 3,4 mld euro - czyli o 2,5 mld euro więcej, niż wydała na ich zakup.

Jak poinformował w komunikacie prezes koncernu E.on Johannes Teyssen, na podstawie zawartego porozumienia rosyjski bank państwowy Wnieszekonombank przejmie od spółki E.on Ruhrgas 2,7 proc. akcji Gazpromu. Transakcja zostanie sfinalizowana jeszcze w grudniu. Pozostałe 0,8 procent akcji zostało już sprzedane na rynku.

Według Teyssena transakcja przybliża niemiecki koncern do celu, którym jest uzyskanie do końca 2013 r. 15 mld euro ze sprzedaży udziałów w innych firmach, co pozwoli ograniczyć zadłużenie spółki i bardziej elastycznie reagować na potrzebę nowych inwestycji strategicznych.

"Sprzedaż udziałów w Gazpromie nie zmienia naszej strategii w Rosji. E.on pozostanie aktywnym inwestorem w Rosji, zarówno w segmencie energii elektrycznej, jak i gazu" - zaznaczył Teyssen. Przykładami "mocnej pozycji" koncernu w Rosji mają być - według niego - udziały w elektrowniach OGK-4 oraz złożu gazu Jużno-Russkoje.

Eon stopniowo kupował akcje Gazpromu od 1998 r. W ciągu pięciu lat nabył 6,4 procent udziałów. Część z nich - 2,9 procent - przekazał potem Gazpromowi w ramach rozliczenia transakcji, na podstawie której niemiecki koncern uzyskał udziały w złożu gazowym Jużno-Russkoje.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: E.ON