Energa budzi pożądanie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plSą chętni na Energę

Jest ośmiu chętnych na kupno pakietu akcji gdańskiej grupy Energa. Oferty złożyli m.in. Polska Grupa Energetyczna, czeski koncern CEZ i Kulczyk Investments. Termin składania ofert minął we wtorek o godz. 11.

Rzecznik MSP Maciej Wewiór podkreślił, że w przyszłym tygodniu zostanie opublikowana "krótka lista" inwestorów, którzy będą dopuszczeni do due diligence Energi, czyli badania spółki pod kątem finansowym.

PGE liczy na synergię

Na razie wiadomo, że kupnem Energi zainteresowana jest Polska Grupa Energetyczna. Spółka podała w komunikacie, że "złożyła wstępną, niewiążącą ofertę nabycia 4 mld 120 mln akcji spółki Energa, stanowiących 82,90 proc. jej kapitału zakładowego".

"Zdaniem zarządu wstępne analizy wskazują, że realizacja transakcji pozwoli na osiągnięcie licznych efektów synergii i może przełożyć się na wzrost wartości dla akcjonariuszy PGE, co było podstawą decyzji o złożeniu oferty" - podała PGE.

"W przypadku dopuszczenia do dalszego etapu transakcji PGE przeprowadzi szczegółowe badanie due diligence, które będzie podstawą do decyzji o dalszych krokach w transakcji, w tym złożenia ewentualnej oferty wiążącej" - dodała.

Kulczyk i Czesi też chcą

Ofertę kupna Energi złożyło również konsorcjum, w skład którego wchodzi Kulczyk Investments. - Złożyliśmy ofertę na Energę wspólnie z partnerem, którym są światowe fundusze infrastrukturalne private equity - powiedział we wtorek dziennikarzom prezes zarządu Kulczyk Investments Dariusz Mioduski. Nie chciał zdradzić, jaki jest udział w konsorcjum Kulczyk Investments.

Innym potencjalnym inwestorem jest CEZ Polska. Prezes spółki Petr Ivanek potwierdził to we wtorek w rozmowie z TVN CNBC Biznes. - Muszę potwierdzić, że CEZ złożył ofertę na Energę, na tę całość która była oferowana, to znaczy 83 procent udziałów spółki - stwierdził.

Wcześniej wśród zainteresowanych kupnem Energi wymieniano również francuskie koncerny GDF Suez i EDF. Obydwa na razie nie komentują sprawy.

Prezes spółki CEZ Petr Ivanek (TVN CNBC Biznes)TVN CNBC BIZNES

Wbrew oczekiwaniom wśród oferentów nie ma natomiast Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA. Taką informację podano w komunikacie tej spółki. Wcześniej przedstawiciele PGNiG mówili o zainteresowaniu sprzedażą energetycznego giganta.

Energetyczny gigant

Do negocjacji ws. nabycia walorów Energi minister skarbu zaprosił na początku maja. Mają one dotyczyć głównie ceny za zbywany pakiet akcji oraz proponowanego przez potencjalnego inwestora programu rozwoju spółki, który ma objąć m.in. zobowiązanie inwestycyjne.

Ministerstwo Skarbu Państwa zamierza sprzedać co najmniej 4,12 mld akcji Energa SA, stanowiących 82,9 proc. kapitału spółki.

Skarb Państwa posiada 100 proc. akcji gdańskiej spółki, która zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz cieplnej, a także obrotem energią elektryczną. Energa zarządza grupą kapitałową, w której skład wchodzą 44 spółki. Energa jest liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Dostarcza prąd 7,3 mln odbiorców na północy i w centrum kraju.

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl