Emisja akcji, jakiej nie było dotąd

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Nowe złoża znajdują się na morzu wokół Brazylii

Ponad 69 miliardów dolarów - tyle jest warta największa emisja akcji w historii światowych giełd. Brazylijska spółka paliwowa Petrobras zakończyła budowanie księgi popytu na swoje nowe akcje.

Jak podano, Petrobras przydzieli 2,29 miliardów nowych akcji oraz 1,78 miliardów praw do akcji.

Emisja Petrobrasu jest prawie 4 razy większa niż oferta tegorocznego rekordzisty, czyli Agricultural Bank of China. To także więcej, niż zebrał japoński gigant telekomunikacyjny NTT wchodząc na giełdę w 1987 roku (było to 36,8 miliardów dolarów).

Większość emisji Petrobrasu - czyli akcje warte 43 miliardy dolarów - obejmie rząd Brazylii, który w ten sposób powiększy swój udział w spółce z obecnych 39,2 procent do 45 procent. W zamian Petrobras otrzyma od władz prawa do eksploatacji nowych złóż ropy.

Pieniądze z tej kolosalnej emisji przydadzą się Petrobrasowi na poszukiwania nowych pół naftowych i uruchamianie wydobycia ropy. Wydatki na ten cel mają wynieść 224 miliardy dolarów w ciągu 4 najbliższych lat. Wydobycie z podmorskich złóż utrudnia - i podwyższa koszty - fakt, że znajdują się one poniżej warstwy soli.

Brazylia chce zostać jednym z liderów eksportu surowca na świecie.

Źródło: TVN CNBC, AFP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24