Najnowsze

Emerytury znów nadgryzione

Najnowsze

TVN24OFE mają coraz mniej pieniędzy na emerytury

Znów stopniała suma pieniędzy, którą na emerytury Polaków inwestują Otwarte Fundusze Emerytalne. Jak wynika z wyliczeń firmy Analizy Online, aktywa funduszy emerytalnych zmniejszyły się w porównaniu z grudniem o ponad 1,8 mld zł i wyniosły 136,4 mld zł

Mimo kryzysu OFE wychodziły ostatnio na plus i przez ostatnie trzy miesiące pomnażały pieniądze, którymi zarządzają, choć rok zamknęły z fatalnym wynikiem.

- Styczeń był złym miesiącem dla otwartych funduszy emerytalnych. Do zmniejszenia wartości aktywów OFE przyczyniły się przede wszystkim spadki kursów akcji na giełdzie, które wyniosły w ubiegłym miesiącu około 10 proc. - mówi Michał Duniec, analityk firmy Analizy Online. Jak dodaje, inwestycje w obligacje przyniosły zyski. Jednak koniunktura na rynku papierów dłużnych nie wystarczyła, aby zrekompensować straty, jakie OFE miały z inwestycji w akcje.

Ucieczka od akcji

Duniec podkreśla, że udział akcji posiadanych przez OFE stopniowo spada. - Obecnie niecałe 22 proc. aktywów funduszy stanowią akcje. Pozostała część to przede wszystkim obligacje skarbowe - powiedział Duniec.

Z wyliczeń Analiz Online wynika, że w styczniu zmniejszyła się wartość aktywów wszystkich funduszy emerytalnych. Największy spadek, wynoszący 1,88 proc., dotknął Commercial Union. Po 1,4 proc. straciły aktywa AIG i PZU "Złota Jesień". Natomiast najmniejszy spadek wartości aktywów, o 0,4 proc., zanotował Polsat.

Jak wynika z wyliczeń firmy Analizy Online, na koniec stycznia największym funduszem pod względem aktywów był Commercial Union. Jego aktywa stanowiły 26 proc. wartości aktywów wszystkich OFE. Drugie miejsce zajmował fundusz ING - 23,9 proc., a trzecie PZU "Złota Jesień" - 13,7 proc.

Trzy najmniejsze OFE pod względem wartości aktywów to Pekao - 1,6 proc., Warta - 1,5 proc. i Polsat - 0,9 proc.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości