Emeryt 2009 - czy dostanie świadczenia?

Najnowsze

Aktualizacja:
Mówi wiceminister pracy Agnieszka Chłoń-Domińczak - TVN CNBC Biznes, fot. sxc.huCzy osoby przechodzące na emeryturę w 2009 roku będą się cieszyć stabilnymi wypłatami?

Sejm odłożył na "po wakacjach" prace nad projektami ustaw o emeryturach kapitałowych. Tymczasem wypłata pierwszych świadczeń z OFE ma nastąpić już od nowego roku. Przesunięcie terminu debaty stawia pod znakiem zapytanie dotrzymanie terminów wypłat - uważa wiceminister odpowiedzialna za reformę emerytalną.

Pięć miesięcy przed krytycznym momentem - pierwszymi wypłatami z Otwartych Funduszy Emerytalnych - Sejm nie zajął się nawet projektem ustawy regulującej wypłatę tych emerytur i przesunął pierwsze czytanie na wrzesień. Sejm uznał, że posłowie muszą pracować jednocześnie nad dwoma projektami ustaw dotyczącymi emerytur: ustawą regulacji emerytur z OFE i ustawą o funduszu dożywotnich emerytur kapitałowych. A że drugi projekt trafi do Sejmu dopiero po wakacjach, Konwent odłożył prace.

Emerytura: okresowo i dożywotnio

- Odsunięcie uchwalenia ustawy o emeryturach kapitałowych powoduje, że terminy staną się bardzo napięte - mówi TVN CNBC Biznes wiceminister Agnieszka Chłoń-Domińczak, odpowiedzialna w rządzie za reformę emerytalną. A ustawa musi wejść w życie przed styczniem przyszłego roku.

- To oznacza, że sytuacja jest krytyczna, ale wciąż możliwa do rozwiązania - mówi nam wiceminister Chłoń-Domińczak. - Zgodnie z naszym harmonogramem, w sierpniu rząd powinien przyjąć ustawę o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych i skierować ją do parlamentu, co oznacza, że jeżeli we wrześniu - październiku w dosyć intensywnym trybie będziemy wspólnie z parlamentem pracować nad tymi ustawami, to będą mogły wejść w życie na tyle wcześnie, że wszystkie rzeczy związane z wypłatą emerytur będą mogły odpowiednio funkcjonować od 1 stycznia - zapewnia wiceminister.

Rząd przyjął projekt ustawy o wypłatach emerytur kapitałowych w czerwcu. - Ustawa domyka to, co przez 10 lat nie zostało zrobione - komentowała wówczas minister pracy Jolanta Fedak.

Nowy system emerytalny wystartował w 1999 roku. Wiadomo było, że pierwsi klienci OFE zaczną przechodzić na emeryturę od 2009 roku. Jednak odpowiednie prawo do tej pory nie zostało uchwalone.

Emeryt A.D. 2009

Projekt zakłada, że będą istnieć dwa rodzaje świadczeń – emerytura okresowa oraz dożywotnia. Pierwsza wypłacana będzie do 65 roku życia, a druga od 65 roku życia. Emeryturą okresową zajmą się towarzystwa emerytalne (PTE), a dożywotnią – zakłady emerytalne, które utworzą prywatne firmy.

Przyjęty przez obecny rząd projekt różni się znacząco od tego, który przygotował rząd Jarosława Kaczyńskiego. Zmiany dotyczą m.in. oferowanych produktów. Ówczesne kierownictwo resortu pracy chciało, by istniała emerytura małżeńska. Obecny rząd uznał, że jest ona niekorzystna. Jej wysokość byłaby bowiem niższa od świadczenia indywidualnego.

Agnieszka Chłoń-Domińczak przyznaje, że najbardziej obawia się dyskusji w Sejmie właśnie na temat produktów. – Mam nadzieję, że przekonamy posłów – dodaje.

Poprzedni rząd chciał też, by powstał państwowy zakład emerytalny. Pojawiały się również pomysły, by nie tworzyć odrębnych instytucji, jak np. zakłady emerytalne, tylko powierzyć wypłatę świadczeń już istniejącym. Te wszystkie tematy mogą powrócić w trakcie prac parlamentarnych nad ustawą.

Źródło: TVN CNBC Biznes, "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: Mówi wiceminister pracy Agnieszka Chłoń-Domińczak - TVN CNBC Biznes, fot. sxc.hu