Elżbieta II ustawowo zostanie na znaczkach

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Brytyjskie znaczki pozostaną z tradycyjnym motywem?

- Obecność wizerunku brytyjskiej królowej Elżbiety II na znaczkach poczty królewskiej po prywatyzacji Royal Mail zostanie zagwarantowana ustawowo - zapewnił sekretarz stanu ds. przedsiębiorstw w rządzie brytyjskim Ed Davey.

Projekt ustawy zobowiązującej przyszłego nabywcę Royal Mail do umieszczania wizerunku królowej na znaczkach zostanie opracowany w nadchodzącym tygodniu.

Królowa "mocną marką towarową"

Pałac Buckingham przyjął z oburzeniem plan prywatyzacji poczty bez zagwarantowania, że jej nabywca będzie zobowiązany do umieszczania na brytyjskich znaczkach pocztowych wizerunku królowej.

Początkowo rząd tłumaczył się, że uważa za oczywiste, iż każdy potencjalny nabywca prywatny brytyjskiej poczty ze względów komercyjnych zachowa podobiznę Elżbiety II na znaczkach, jako "mocną markę towarową".

Opozycja: rząd zrobił to specjalnie

Opozycyjna Labour Party oskarżyła rząd o to, że specjalnie doprowadził do uchwalenia "nieprecyzyjnej" ustawy w sprawie poczty, aby tym łatwiej znaleźć prywatnego nabywcę.

W wypowiedzi dla "The Mail on Sunday" sekretarz stanu ds. przedsiębiorstw zapewnił, że współpraca między rządem a dworem królewskim w tej kwestii jest konstruktywna.

Projekt spowodował strajki na poczcie

Tradycję umieszczania na brytyjskich znaczkach wizerunku panującego monarchy zapoczątkowano w 1840 roku, za panowania królowej Wiktorii. Potencjalni nabywcy Royal Mail to poczta niemiecka i pewne holenderskie przedsiębiorstwo spedycyjne.

Pracownicy poczty brytyjskiej zareagowali strajkami na rządowy projekt jej prywatyzacji.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24