Elżbieta II otwiera "bramę XXI wieku"

Najnowsze

Aktualizacja:

Brytyjska królowa Elżbieta II otworzyła w piątek nowy terminal międzynarodowego lotniska Heathrow w Londynie. - To dla mnie wielka przyjemność otwierać terminal piąty - bramę do Wielkiej Brytanii na miarę XXI wieku - powiedziała królowa.

Zwracając się do około 800 gości uczestniczących w inauguracji, królowa z podziwem wyrażała się o "jasnej, lekkiej przestrzeni i czystym, praktycznym rozkładzie" terminalu.

Budowa najnowszej hali największego lotniska w Londynie zajęła ponad pięć lat i kosztowała 5,6 mld euro. Na razie do użytku oddano części A i B piątego terminalu. Część 5C zostanie otwarta w 2010 roku.

Nowy terminal będzie docelowo obsługiwać 30 mln pasażerów rocznie, zwiększając przepustowości Heathrow o prawie 50 proc. W przeciwieństwie do wielu projektów tej wielkości, Terminal 5 otworzono w zaplanowanym terminie i w ramach założonego budżetu.

Budowa nie obyła się jednak bez kontrowersji. Właściciel budynku musiał pójść na kompromis z organizacjami ekologów, ograniczając poziomy hałasu i liczbę lotów. Heathrow to najbardziej ruchliwy port lotniczy na świecie, który obsługiwać może nawet 480 tysięcy lotów rocznie.

Pierwsi klienci skorzystają z hali za dwa tygodnie - terminal przyjmie wówczas osoby przylatujące do Wielkiej Brytanii z Hongkongu. Halę przewidziano jedynie dla pasażerów brytyjskiego przewoźnika British Airways, zarówno na lotach krajowych, jak i zagranicznych.

Źródło: PAP, tvn24.pl