ELIXIR za ponad 320 mld zł. Polacy zlecili ponad 120 mln przelewów

Najnowsze

sxc.huW styczniu klienci banków zlecili za pośrednictwem systemu ELIXIR o ponad 8 mln transakcji mniej niż w grudniu 2013 roku

Krajowa Izba Rozliczeniowa, za pośrednictwem systemu ELIXIR, rozliczyła w styczniu niemal 129 mln przelewów wartych ponad 329 mld zł. Z danych Izby wynika, że w przypadku rozliczeń w systemie EuroELIXIR rozliczono 1,11 mln transakcji wartych 6,36 mld euro.

W styczniu klienci banków zlecili za pośrednictwem systemu ELIXIR o ponad 8 mln transakcji mniej niż w grudniu 2013 r., ale z kolei było ich o ponad 3,3 mln więcej niż w styczniu 2013 r. - wynika z danych Izby. Wartościowo wzrost w ujęciu rocznym wyniósł ponad 8 mld zł – z prawie 321 mld zł w styczniu ub.r. - Analizując statystyki systemów rozliczeniowych, zauważamy powiązanie liczby zlecanych transakcji z koniunkturą gospodarczą. Zwykle w grudniu notowany jest wzrost podstawowych wskaźników gospodarczych i jest to także miesiąc, w którym Izba przetwarza więcej przelewów - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor Linii biznesowej rozliczenia w KIR Tomasz Jończyk.

Rekord stycznia

Z wyliczeń Izby wynika, że 13 stycznia odnotowano rekordową w tamtym miesiącu liczbę zleceń przetworzonych w systemie ELIXIR. Tego dnia KIR rozliczyła 9,3 mln transakcji o łącznej wartości prawie 16 mld zł. Jeśli chodzi o transakcje przetworzone w systemie EuroELIXIR, czyli przy wykorzystaniu wspólnej waluty, to liczba transakcji sięgnęła 1,11 mln (w grudniu ub.r. – 1,17 mln), przewyższając dane ze stycznia 2013 r. o ponad 232 tys. "Porównując rok do roku, wartość tych transakcji była także wyższa – o blisko 1,7 mld euro – i wyniosła 6,36 mld euro (w grudniu ub.r. 7,1 mld euro)" - napisano w komunikacie KIR. Izba podkreśliła, że rośnie też zainteresowanie klientów banków przelewami natychmiastowymi. W styczniu za pośrednictwem systemu Express ELIXIR klienci banków zrealizowali ponad 39 tys. takich przelewów. - Tym samym w stosunku do danych ze stycznia 2013 r. w statystykach systemu odnotowano blisko dwukrotny wzrost liczby zlecanych transakcji. Wartość przelewów natychmiastowych przetworzonych w styczniu przez KIR przekroczyła 247 mln zł - informuje komunikat. KIR odpowiada za prawidłowy przebieg rozliczeń pomiędzy bankami.

Autor: mn/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu