Elektrownia jądrowa po sąsiedzku

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plElektrownia atomowa w Ignalinie ma pozostać niezagrożona

Plany budowy przez Rosję nowej elektrowni atomowej w obwodzie kaliningradzkim są realne, a na realizację tego projektu przyznano już pierwsze fundusze - powiedział szef litewskiej spółki energetycznej Lietuvos Energija, Rymantas Juozaitis.

- Z moich informacji wynika, że projekt budowy siłowni w obwodzie kaliningradzkim jest realny. Nasi handlowi partnerzy już się tym zajmują, a na ten cel przyznano pierwsze fundusze - zaznaczył na łamach środowego dziennika "Respublika".

[WIĘCEJ NA TEN TEMAT]

Jednak zdaniem Juozaitisa, elektrownia atomowa w obwodzie kaliningradzkim nie przeszkodzi realizacji litewsko-polsko-łotewsko-estońskiego projektu budowy elektrowni w miejscu zamykanej Ignalińskiej Elektrowni Atomowej. - Sądzę, że im więcej będzie siłowni, tym lepiej dla całego regionu i dla użytkowników, gdyż energia elektryczna będzie tańsza - powiedział szef Lietuvos Energija.

[WIĘCEJ O ELEKTROWNI W IGNALINIE]

Według jego obliczeń, siłownię na Litwie uda się wybudować szybciej niż w Kaliningradzie i przez to litewska energia będzie konkurencyjna. Nowa siłownia w Ignalinie ma powstać do 2015 roku. Zdaniem rosyjskiej strony, siłownia w obwodzie kalinigradzkim będzie uruchomiona w latach 2012-2015.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl