Elektronika rządzi na komuniach

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Pierwszokumunijne prezenty to coraz częściej drogie gadżety elektroniczne

Trwający od początku maja sezon komunijny to okres prawdziwych żniw dla sieci handlowych specjalizujących się w sprzedaży sprzętu elektronicznego - czytamy w The Wall Street Journal Polska. Ich obroty w tym okresie są większe nawet o 20 proc.

Według specjalistów już od kilku lat elektronika dominuje na liście najpopularniejszych prezentów wręczanych z okazji I Komunii. Rosną też kwoty przeznaczone na te prezenty. Jak wyliczają analitycy, obecnie jest to kwota od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

- Klienci z mniej zasobnym portfelem poszukują odtwarzaczy mp3 lub mp4. Szczególnym powodzeniem cieszą się zwłaszcza urządzenia posiadające przynajmniej 4 GB pamięci, których koszt waha się w granicach 300-400 zł - mówi Stefan Hajduk, kierownik sprzedaży w sieci Media Markt. Przystępna cena powoduje, że mp3 i mp4, tak jak niegdyś walkman i discman, są jednymi z najpopularniejszych prezentów na komunię. - Popyt na nie rośnie w maju o 60-80 proc. To powoduje, że sprzedajemy ich kilkaset sztuk miesięcznie - mówi Marek Wąsowski, dyrektor sklepu Saturn w warszawskim Centrum Handlowym Arkadia.

Różowe dla dziewczynek, niebieskie dla chłopców

Jeszcze bardziej, bo o ponad 100 proc., rośnie sprzedaż aparatów cyfrowych. - W sumie od początku maja sprzedajemy blisko tysiąc aparatów miesięcznie - wylicza Wąsowski. Wśród osób kupujących aparat na komunię szczególnie dużym wzięciem cieszą się urządzenia posiadające kolorowe obudowy. Okazuje się, że są one dość często dużo ważniejszym kryterium zakupu niż funkcjonalność.

- Istotne jest tylko, by aparat miał 7 mln pikseli rozdzielczości oraz polskie menu. Ale najważniejszy jest kolor. Dla dziewczynek wybierane są zazwyczaj aparaty różowe, a dla chłopców niebieskie - wyjaśnia pracownik Media Markt. Obecnie barwne modele cyfrówek oferuje większość znanych na polskim rynku producentów. Najwięcej sprzedawanych jest urządzeń w cenie 500-700 zł.

Kolejnym tegorocznym hitem komunijnym są konsole do gier. Wśród nich króluje zwłaszcza Playstation 2 firmy Sony. Odkąd jej cena spadła poniżej 1 tys. zł zastąpiła ona na liście prezentów popularne niegdyś miniwieże HiFi.

Chrzestni z pełnym portfelem

Są jednak i tacy, którzy są gotowi wydać na komunijny prezent nawet kilka tysięcy złotych. Bardzo często decydują się wówczas na zakup laptopa. Jak zauważa Wioletta Batóg, rzecznik prasowy spółki Media Saturn Holding Polska prawdziwy boom na przenośne komputery trwa już od dwóch lat. Jej zdaniem w maju ich sprzedaż wzrośnie o 15-20 proc.

Co ciekawe, klienci nie wybierają wcale tych najtańszych, ale raczej ze średniej półki cenowej. - Laptopy za 2-3 tys. zł można bowiem wykorzystać do gier komputerowych - podkreśla Hajduk. Wśród najpopularnijeszych marek są HP, Toshiba, Accer, Asus, Fujitsu-Siemens.

Jednak laptopy nie wyczerpują listy prezentów. Bez względu na posiadany budżet wciąż największym powodzeniem cieszą się telefony komórkowe. - Klienci wybierają zwłaszcza te wyposażone w aparat i mp3. Tegorocznym hitem jest Nokia 6300 - mówi Dariusz Nicia ze sklepu Saturn.

Źródło: The Wall Street Journal.Polska

Źródło zdjęcia głównego: TVN24