Eksport, import i inwestycje w dół

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Inwestycje i handel zagraniczny w maraźmie

Spadek eksportu i importu w tym roku będzie się pogłębiał. Złagodzenie tej tendencji jest mało prawdopodobne - oceniają analitycy Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki. Resort podał też, że do Polski napływa coraz mniej kapitału w ramach bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

- W bieżącym roku, a przynajmniej do końca III kwartału, nie należy oczekiwać odwrócenia, a nawet złagodzenia tej negatywnej tendencji. Wskazuje to na utrwalanie się, a nawet pogłębianie tendencji spadkowej w polskim handlu w dłuższej perspektywie - napisali w analizie eksperci. Z danych NBP wynika, że eksport w euro w grudniu ubiegłego roku spadł rok do roku o 16,4 proc., import spadł o 13,5 proc. - po spadku eksportu w euro w listopadzie w ujęciu rocznym o 11,9 proc. i spadku importu o 8,1 proc.

Coraz mniej inwestycji

Ten sam departament oszacował także, że wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce w 2008 roku wyniosła ok. 11,2 mld euro. W porównaniu z rokiem 2007 spadła o 33 proc., z poziomu 16,6 mld euro. Analitycy zwracają uwagę, że w grudniu 2008 roku odpłynęło z Polski 125 mln euro.

Według szacunków Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), wartość BIZ w 2008 roku powinna wynieść 12-12,2 mld euro wobec 16,6 mld euro w 2007 roku. W opinii prezesa PAIiIZ Pawła Wojciechowskiego, napływ BIZ w 2009 roku może być bliższy 7 mld euro wobec szacowanych wcześnie 7-10 mld euro.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24