Eksplozja optymizmu na GPW

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESGiełdowe podsumowanie TVN CNBC Biznes

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie była najlepsza od dwóch miesięcy. Na jej zamknięciu WIG20 wzrósł o 5,11 proc. i wyniósł 2246,97 pkt. Europejskie parkiety zyskały średnio po ok. pół proc. Analitycy oceniają, że na GPW powracają gracze zagraniczni, dzięki którym indeks największych spółek może osiągnąć nowe szczyty.

Masowy wykup polskich akcji - tak można podsumować wtorek na warszawskiej giełdzie. Poza wzrostem indeksów świadczą o tym także olbrzymie obroty, które wyniosły prawie 2,4 mld zł.

Wtorkową sesję WIG 20 rozpoczął od wzrostu o 0,53 proc., a potem zwyżki przybierały na sile, by na zamknięciu dojść do wzrostu o 5,1 proc. WIG wzrósł o 4,19 proc. do poziomu 38219,16 pkt. Na rynku wzrósł kurs akcji 236 spółek, 81 spadł, 32 nie zmienił się. Akcjami 5 firm nie handlowano.

Najmocniej rosły banki i spółki surowcowe. Wśród banków jedne z największych wzrostów zanotowały Pekao SA i PKO BP - zwyżka wynosiła na zamknięciu odpowiednio 7,0 proc. do 153 zł i 5,8 proc. do 33,8 zł. O ponad 15 proc. zdrożały akcje Biotonu, do czego mogła przyczynić się rekomendacja Ipopema Sucurities "kupuj".

Kierunek: nowy szczyt

Według Michała Stępowskiego, maklera z Wood & Company, nie był to przypadkowy wystrzał. - Rynki w USA zachowywały się ładnie już od jakiegoś czasu, a u nas była korekta, więc chyba u nas przyszedł czas na nadrabianie zaległości. Prawdopodobnie kapitał zagraniczny zwrócił się w naszym kierunku, po tym jak od początku września nas ignorował, a cały czas jesteśmy atrakcyjnym regionem - powiedział po sesji Stępkowski.

Jego zdaniem nastroje w Warszawie będą zależały od rynków w USA, a sytuacja za oceanem może dawać szansę na nowe rekordowe poziomy w ciągu najbliższych dni. - Myślę, że po tej dzisiejszej sesji będziemy walczyli o nowe szczyty i na pewno możemy dojść do sierpniowych rekordów, aczkolwiek kierunek będą bardzo mocno wyznaczały Stany Zjednoczone - powiedział Stępkowski.

Jego zdanie podzielają też inni. - Wygląda na to, że będzie teraz kolejna fala wzrostowa. Od góry ogranicza nas ostatni rekord, czyli poziom 2.317 pkt dla WIG 20 (z 25 sierpnia - red.) i jeżeli rynek będzie dynamiczny, to możemy dojść do tego poziomu nawet w kilka dni - uważa Marcin Lachowski, analityk z BM BGŻ.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES