Ekspert: 4You Airlines było skazane na porażkę 

Najnowsze

Ekspert: 4You Airlines było skazane na porażkę TVN24 BiS
wideo 2/7

- Oferta 4You Airlines była skazana na porażkę. Model biznesowy pokazywał piętrzące się koszty, a ceny biletów, że władze firmy nie do końca policzyły koszty - mówi Kamil Lodziński z Fly4Free.pl. - Wiele wskazywało na to, że coś tu nie gra.

Kamil Lodziński z Fly4Free.pl podkreśla, że 4You Airlines tworzyli ludzie, którzy odpowiadają za sukces Alfa Star.

Skazani na porażkę?

- Mają 20 lat doświadczenia w biznesie turystycznym. To zaskakujące, że osoby, które tak dużo o tym rynku wiedzą, stworzyły coś, co w opinii ekspertów od początku było skazane na porażkę - uważa Kamil Lodziński. Ekspert przypomina, że biznes lotniczy wymaga ogromnych nakładów pieniężnych.

- To w jaki sposób startowała oferta 4You Airlines od początku budziło na rynku turystycznym i w gronie ekspertów obawy, które wynikały m.in. z tempa działalności. W biznesie lotniczym nie sprzedajemy czegoś, co schodzi natychmiast. Bilety sprzedaje się z dużym wyprzedzeniem. Zazwyczaj sprzedaż nowych tras zaczyna się pół roku, a nawet rok wcześniej. Tutaj o ofercie, która miała wystartować 1 sierpnia dowiedzieliśmy się 17 lipca. To wskazywało, że coś tutaj nie gra - uważa Lodziński.

Bez uprawnień

Zdaniem Lodzińskiego 4You Airlines to bardzo skomplikowany model biznesowy. - Spółka, która nie posiada uprawnień do przewozu lotniczego korzysta z szyldu znanego przewoźnika, a wykonuje połączenia na maszynach ukraińskiej linii lotniczej. Sam ten model biznesowy pokazuje na piętrzące się wydatki, a ceny biletów, szczególnie promocyjnych pokazywały, że ktoś nie do końca liczy koszty - twierdzi Lodziński.

Zdrowy rozsądek

Lodziński uważa, że pasażerowie podróżujący samolotami powinni zachować przede wszystkim zdrowy rozsądek przy wyborze przewoźnika. - Nie wszystko co jest tanie, jest warte kupienia. Skala poszkodowanych osób jest mała. W przypadku nowych firm i inicjatyw zawsze warto być uważnym i trzykrotnie sprawdzać, szczególnie regulamin, którego w tym przypadku zabrakło, co było już wystarczającym sygnałem ostrzegawczym - radzi Lodziński.

Prokuratura bada 4You Airlinestvn24

Autor: red., zdjęcia: Mikołaj Lech / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: 4YOUAirlines.com