Ekonomiści radzą. "Polska powinna pójść drogą Irlandii"

Aktualizacja:
18.10 | - Jeśli Polska w czasach kryzysu chce zwiększyć tempo wzrostu gospodarczego to powinna, tak jak Irlandia obniżać podatki, a nie, jak wiele innych krajów zwiększać je - uważa Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. (TVN24)
Być jak IrlandiaTVN24/sxc.hu,Nicole N.

- Jeśli Polska w czasach kryzysu chce zwiększyć tempo wzrostu gospodarczego, to powinna, tak jak Irlandia obniżać podatki, a nie, jak wiele innych krajów zwiększać je - uważa Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. Zarówno on, jak i inni ekonomiści, za najważniejszą reformę, którą powinien przeprowadzić nowy rząd, uznali reformę systemu emerytalnego.

- Nie da się sfinansować socjalu nawet na tak niskim poziomie jak w Polsce bez odblokowania gospodarki. Rząd nie jest w stanie dłużej zadłużać kraju tak, jak to robił przez ostatnie lata i poprawiać losu obywateli przez kreowanie większego długu. Bez likwidacji barier nie wyskoczymy ponad te marne kilka procent wzrostu PKB, a Polska ma potencjał, by rosnąc w szybszym tempie - mówił w TVN24 Sadowski.

Przypomniał też, co się stało w Irlandii. - Po załamaniu w 2008 roku Irlandia miała propozycje ze strony Francji i Niemiec, aby podwyższyć podatki i pójść tzw. drogą klasyczną, czyli zwiększania fiskalizmu i drenażu obywateli. A zrobiono odwrotnie, tzn. znacząco obniżono podatki i Irlandia jest dziś na prostej drodze, aby znowu mieć bardzo wysoki wzrost gospodarczy. Trzeba pójść drogą irlandzką, czyli obniżki podatków, a nie większości krajów europejskich, bo ich droga nie daje szansy na utrzymanie nawet tego śladowego wzrostu gospodarczego - powiedział.

Polska nie ma czasu

Bez obniżenia opodatkowania nie da się odblokować gospodarki i skłonić ją do większej, efektywniejszej pracy. Jak można zachęcić ludzi, żeby więcej pracowali, zabierając im tak wiele sadowski o podatkach

Jak podkreślał, aby sprostać oczekiwaniom socjalnym i być w stanie spłacać zadłużenie powinniśmy uwolnić gospodarkę i przede wszystkim pozbyć się procedur, które zajmują czas, bo jak mówił, "Polska tego czasu nie ma". Jak dodał, w kwestii wieku emerytalnego władze powinny zostawić ludziom wybór, ile chcą pracować, przy jednoczesnym zagwarantowaniu minimalnej obywatelskiej emerytury.

Na reformę systemu emerytalnego wskazywał dziś w TVN24 także Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej rady Biznesu. - Według mnie najważniejsze jest dokończenie reformy systemu emerytalnego, choć ma ona małe znaczenie w krótkim okresie dla budżetu. Wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego, ale nie szokowe, tylko stopniowe, przełożyłoby się na wysokość świadczeń. Większość tych rozwiązań jest już wstępnie gotowa, więc teraz to jest kwestia wdrożenia tego - powiedział.

System emerytalny przede wszystkim/TVN24
System emerytalny przede wszystkim/TVN24TVN24

Nadać kierunek

Jankowiak obawia się jednak o tempo wprowadzania zmian. - Wiele wskazuje na to, że dynamika działań będzie podobna jak przed wyborami, czyli powoli, do przodu, ale bez rewolucji. Ale teraz bez reform się nie obędzie, bo nie ma żadnego uzasadnienia i usprawiedliwienia, żeby pewne zmiany rozstrzygać, poza znalezieniem większości parlamentarnej. Jestem pewien, że pewne wyliczenia pod konkretne rozwiązania już są - powiedział.

- Nie ma zmian, które by dały oszczędności z roku na rok, ale nie to jest najważniejsze. Ważne jest, by zapoczątkować reformy, które dadzą efekty w trakcie kadencji. KRUS jest dosyć oczywisty, bo tam jest pewna niesprawiedliwość. Nikt nie mówi jednak o likwidacji KRUS, ale o reformie - podkreślał.

O zasygnalizowanie przez rząd przynajmniej kierunku zmian apelował też ekonomista Marek Zuber. - Nie można z dnia na dzień narzucić rolnikom składek, ale niech ten proces się przynajmniej zacznie. Niech trwa pięć, 10, czy 15 lat, ale niech będzie wiadomo, w którym kierunku idziemy - mówił. - Reformy zawsze bolą, dlatego powinna im towarzyszyć kampania promocyjna, która pokaże Polakom, po co one są - dodał.

Nie od razu, ale przynajmniej zacząć/TVN24
Nie od razu, ale przynajmniej zacząć/TVN24TVN24

Dłuższe życie podzielone między pracą, a emeryturą

Nie ma też powodu, dla którego dobrze zarabiający rolnicy mają mieć fundowane zasiłki przez resztę podatników. Trzeba oczyścić sytuację, także w interesie polskiej wsi, gdyż wokół tego gromadzi się wiele niechęci i nieporozumień. Tych, których stać na płacenie normalnych składek powinno się przenieść do normalnego systemu emerytalnego orłowski o krus

Jako kolejny problem wskazał sprawę wieku emerytalnego, zwłaszcza służb mundurowych. - Na całym świecie jest tak, że pracownicy np. wojskowi nie pracują w armii do 65 roku życia. Ale dlaczego nie mogą pracować poza wojskiem. Nie ma powodu, dla którego 35-letni agent ma być emerytem. Większość z nich i tak znajduje drugą pracę - mówił.

Według niego wiek emerytalny musi być przesunięty wszędzie tam, gdzie starzeje się społeczeństwo. - Powinniśmy patrzeć, co robią inni. W Skandynawii wiek emerytalny jest przesunięty do 70. roku życia. Niemcy się szykują do 67 lat. My na początek powinniśmy zrównać ten wiek i w perspektywie kilku lat przesunąć go do poziomu takiego jak w Niemczech - powiedział

- To wszystko nie jest po to, żeby gnębić ludzi, ale po to, żeby ci ludzie mieli na emeryturze przyzwoite dochody. Z rachunków, które się przeprowadza we wszystkich krajach wynika, że aby starczyło na przyzwoite emerytury, ludzie muszą pogodzić się z tym, że będą pracować coraz dłużej. Generalna zasada jest taka, że dodatkowe kilka lat życia powinno być proporcjonalnie dzielone. Czyli np. jeśli długość życia wydłuża się o cztery lata, to wiek emerytalny powinien być wydłużony o dwa lata - wyjaśnił.

Polacy powinni dłużej pracować/TVN24
Polacy powinni dłużej pracować/TVN24TVN24

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/sxc.hu,Nicole N.

Pozostałe wiadomości

Orlen Trading Switzerland przekazał około 400 milionów dolarów na dostawy ropy z Wenezueli - poinformował we wtorek zarząd spółki. Pieniądze zapłacone pośrednikom przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. Najwięcej środków trafiło do 25-latka z Hongkongu, który kilka lat wcześniej założył własną firmę w Dubaju.

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

Źródło:
PAP

We wtorek Rada Ministrów zajmie się projektami dotyczącymi ujawnienia oświadczeń majątkowych między innymi małżonków osób publicznych, a także prezesów spółek Skarbu Państwa. Nowe przepisy miałyby objąć między innymi posłów, senatorów, prezydentów, burmistrzów, a także wójtów.

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

Źródło:
PAP

Małgorzata Sadurska straciła kolejne stanowisko - pisze portal Onet. Tym razem umowę o pracę z byłą członkinią zarządu PZU zerwał Miejski Urząd Pracy w Lublinie, gdzie obejmowała stanowisko kierowniczki działu prawnego. W praktyce jednak od ponad 20 lat nie pracowała tam, bo przebywała na bezpłatnym urlopie.

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Źródło:
Onet

Rada nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - przekazał we wtorek przewodniczący rady Liwiusz Laska.

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Źródło:
PAP

Wielka fuzja na rynku modowym może zostać zablokowana. Takie konsekwencje może przynieść wniosek Amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu, która domaga się zaniechania połączenia spółek Tapestry z Capri, właścicielem marki Michael Kors. Zdaniem regulatorów stworzenie nowego potentata modowego mogłoby negatywnie wpłynąć na konkurencję na rynku.

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Źródło:
Reuters

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o stworzenie ram prawnych dla działalności kantorów internetowych. W odpowiedzi Ministerstwo Finansów zapowiada przekazanie do Sejmu projektu w tej sprawie w czwartym kwartale tego roku.

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2024 roku wzrosła o 6,1 procent w ujęciu rocznym - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Największy wzrost odnotowano w kategorii pojazdy mechaniczne (+13,5 proc. ), paliw (+11,2 proc. ) i żywności (+6,6 proc.).

Najnowsze dane ze sklepów

Najnowsze dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Enea to kolejna polska firma zainteresowana budową małych reaktorów jądrowych. - Uznajemy SMR-y za bardzo interesującą i przyszłościową linię biznesową w grupie, szczególnie w perspektywie odchodzenia od miksu z dominującym udziałem węgla - przekazał dyrektor departamentu rozwoju projektów innowacyjnych Łukasz Nowakowski. Pierwszy reaktor jądrowy ma powstać w 2035 roku.

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej przekazało, że firmy pożyczkowe w marcu bieżącego roku udzieliły łącznie ponad milion nowych pożyczek o łącznej wartości 1,722 miliarda złotych. - Marcowy wynik sprzedaży był najwyższy w historii - ocenił Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz Biura Informacji Kredytowej.

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Źródło:
tvn24.pl

W tym roku wyjazd na majówkę (1-5 maja) zadeklarowało 43 proc. Polaków, czyli o 10 proc. więcej niż w ubiegłym roku - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej. Największym powodzeniem będą cieszyć się krótkie wyjazdy po kraju, najczęściej w góry. Jak spędzimy tegoroczną majówkę i ile na nią wydamy?

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Źródło:
PAP, POT

Już niedługo czekają nas zmiany w rachunkach za prąd. Rząd planuje wprowadzić nową cenę maksymalną, a także bon energetyczny. Rozwiązanie ma jednak określony termin przydatności i pod koniec roku znów wrócimy do dyskusji o odmrożeniu cen prądu. Materiał Aleksandry Kąkol z magazynu "Polska i świat".

Nowe stawki i nowe kwoty na rachunkach za prąd. Rząd decyduje o zmianach

Nowe stawki i nowe kwoty na rachunkach za prąd. Rząd decyduje o zmianach

Źródło:
TVN24

Prezydent Argentyny Javier Milei przekonywał w poniedziałek, że jego polityka cięć wydatków publicznych przynosi rezultaty. W orędziu do narodu oświadczył, że kraj osiągnął nadwyżkę budżetową, co określił jako "cud gospodarczy". Reformy mające poprawić sytuację budżetową boleśnie uderzyły w portfele wielu argentyńskich rodzin. Według niektórych szacunków odsetek ubóstwa przekroczył 50 procent.

Terapia szokowa w Argentynie. Prezydent zachwala swój program cięć "metodą piły łańcuchowej"

Terapia szokowa w Argentynie. Prezydent zachwala swój program cięć "metodą piły łańcuchowej"

Źródło:
PAP

Rodzice uczniów, którzy w ubiegłym roku otrzymali laptopy, mogą odetchnąć z ulgą. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów, które zwalnia z obowiązku zapłaty PIT od tego sprzętu. To istotny dokument, bo czas rozliczeń z fiskusem za 2023 mija wraz z końcem kwietnia.

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dosypać pieniędzy do budżetów powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Chodzi o kwotę 50 milionów złotych. "Chcemy dmuchać na zimne" - poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Źródło:
PAP

Szwajcarski bank UBS rozpoczął program cięcia kosztów, którego wynikiem jest ogromna redukcja etatów. Wkrótce pracę ma stracić ponad 30 tysięcy osób, zatrudnionych na całym świecie.

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Źródło:
Reuters

Poczta Polska w 2023 roku odnotowała "historyczną stratę" i w związku z tym opracowywany jest plan kompleksowej transformacji - przekazała spółka, odnosząc się do zapowiedzi związkowców w sprawie strajku ostrzegawczego. Dodano, że plan ma być w nadchodzących tygodniach przedłożony radzie nadzorczej.

Poczta Polska szykuje plan po "historycznej stracie"

Poczta Polska szykuje plan po "historycznej stracie"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej widzi kilka ryzyk związanych z proponowanym przez resort klimatu wprowadzeniem bonu energetycznego dla najuboższych odbiorców energii. Chodzi między innymi o zagrożenie płynności przyznawania przez gminy świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego. MRPiPS widzi też zagrożenie dla swojego programu Aktywny Rodzic.

Ministerstwo o "poważnym ryzyku". Chodzi o przyznawanie świadczeń

Ministerstwo o "poważnym ryzyku". Chodzi o przyznawanie świadczeń

Źródło:
PAP Biznes

Grupa Ciech poinformowała, że w czerwcu zmieni nazwę na Qemetica. Spółka przekazała także, że jej nowa strategia, na kolejne sześć lat, zakłada między innymi systematyczny wzrost wyników finansowych.

Spółka Sebastiana Kulczyka zmienia nazwę

Spółka Sebastiana Kulczyka zmienia nazwę

Źródło:
PAP Biznes

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) opublikował ostrzeżenie dotyczące 13 partii mąki migdałowej marki Fivio. Powodem jest przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn w surowcu wykorzystanym do produkcji - czytamy w komunikacie.

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Ibuprofen Dr. Max. Powodem jest stwierdzenie nieprawidłowości w zakresie jednego z parametrów.

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Trwa globalna wojna solarna. Zainteresowanie energią słoneczną przyspieszyło w wyniku kryzysu energetycznego - wskazał Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBanku. Imponującą skalą ekspansji w 2023 roku mogą się pochwalić Chiny, które daleko w tyle pozostawiają USA i Europę. Zdaniem eksperta, jeżeli Unia Europejska nie odrobi lekcji z obecnej sytuacji, to w skrajnym scenariuszu może nam grozić "powtórka z uzależnienia się od rosyjskiego gazu".

Wojna solarna. "Kryzys wywrócił stół do góry nogami"

Wojna solarna. "Kryzys wywrócił stół do góry nogami"

Źródło:
tvn24.pl

Zakład produkcyjny Levi Strauss w Płocku ma zostać zlikwidowany do końca listopada. Pracę straci 650 osób. W poniedziałek podpisano porozumienie dotyczące odpraw dla zwalnianych pracowników. Szczegóły wypracowanych rozwiązań nie zostały ujawnione.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie odpraw

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie odpraw

Źródło:
PAP

Dziewięć złotych i pięć srebrnych nagród trafiło do dziennikarzy oraz tytułów TVN Warner Bros. Discovery na World Media Festivals w Hamburgu. Wśród laureatów znalazły się między innymi reportaże dziennikarzy "Czarno na białym" i "Superwizjera" TVN.

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

Źródło:
tvn24.pl

Frankowicze czekają na posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie zagadnień prawnych, dotyczących tak zwanych kredytów walutowych. Rozprawa ma się odbyć w najbliższy czwartek, 25 kwietnia. Chodzi o pytania skierowane przez pierwszą prezes Sądu Najwyższego sędzię Małgorzatę Manowską.

Ważny termin dla frankowiczów. Głos zabierze Sąd Najwyższy

Ważny termin dla frankowiczów. Głos zabierze Sąd Najwyższy

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zwiększyć o 15 procent stawki dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością. Jak wyjaśnił resort, dotychczasowy poziom powodował negatywne skutki dla sytuacji tej grupy osób na rynku pracy.

Większe dopłaty do wynagrodzeń. Rząd szykuje zmianę

Większe dopłaty do wynagrodzeń. Rząd szykuje zmianę

Źródło:
tvn24.pl

Bank Millennium wygasi usługi mobilnych płatności zbliżeniowych kartą za pomocą aplikacji na platformie Android. Nie dotyczy to płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem Blika czy wirtualnych portfeli.

Zmiany dla klientów dużego banku. "Usługa będzie niedostępna"

Zmiany dla klientów dużego banku. "Usługa będzie niedostępna"

Źródło:
tvn24.pl