Egzamin z wolności zdany, czas na ten z kryzysu

Najnowsze

Aktualizacja:

- Walka z ustrojem socjalistycznym zaczęła się w Polsce - powiedział prezes NBP Sławomir Skrzypek. Konferencję "1989 - 2009. 20 lat po upadku gospodarki socjalistycznej" zorganizował Narodowy Bank Polski, patronat nad nią objęły TVN CNBC Biznes i portal tvn24.pl.

- 4 czerwca 1989 roku dał początek procesowi, dzięki któremu dziś mamy stabilną pozycję na świecie - mówił prezes NBP Sławomir Skrzypek rozpoczynając konferencję z okazji 20. rocznicy transformacji. Udział w spotkaniu biorą m.in. prezydent Lech Kaczyński, prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean Claude Trichet, Komisarz UE ds. ekonomicznych Joaquin Almunia.

- W ciągu ostatnich 20 lat pod względem dochodu narodowego Polska przesunęła się z 11. na 7. pozycję w Europie - zaznaczył prezes NBP. - Natomiast obecny kryzys jest sprawdzianem dla naszej gospodarki - stwierdził.

Wiele za nami, wiele przed nami

W opinii szefa NBP, mimo tak dużego postępu, mamy nadal dużo do nadrobienia jeśli chodzi o PKB na jednego mieszkańca. - Najważniejszym wyzwaniem dla gospodarki w naszym kraju pozostaje kontynuacja reform, umożliwiających rozwój gospodarki polskiej - podkreślił.

Skrzypek uważa, że obecny globalny kryzys finansowy i gospodarczy jest ważnym "sprawdzianem przemian, które w ciągu ostatnich 20 lat dokonały się w Polsce i w wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej. - Mocne fundamenty makroekonomiczne polskiej gospodarki sprawiły, że jako nieliczni w Europie możemy poszczycić się dodatnim wzrostem gospodarczym; pozytywnie należy też ocenić sytuację w polskim sektorze finansowym - podkreślił.

Na dobrej drodze

Podobnego zdania jest prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet, który również jest gościem konferencji. - Polska radzi sobie z kryzysem o wiele lepiej, niż inne kraje europejskie - ocenił Trichet.

Jean-Claude Trichet o polskich dokonaniach i wyzwaniach/TVN CNBC Biznes

Pochwalił też politykę prowadzoną przez nasz kraj. - W czasie ostatniego dwudziestolecia Polska przeszła przez długi, wymagający proces transformacji. Efekty tej transformacji są dzisiaj bardzo widoczne. W ciągu ostatnich 20 lat polski PKB na głowę zwiększył się ponad trzykrotnie. Polityka prowadzona przez Polskę jest odpowiednia - uważa szef EBC.

Jak dodał, "bez odważnych działań narodu polskiego" Polska mogła nadal nie być częścią UE, a Europa mogła być dalej podzielona.

Wzór dla innych

Również zdaniem unijnego komisarza ds ekonomicznych i walutowych Joaquina Almunii Polska jest wzorem dla innych państw zarówno pod względem drogi jaką przebyła przez ostatnie 20 lat, jak i tego, jak obecnie się zachowuje.

- Polska okazuję się odporna, częściowo jest to spowodowane tym, że jest to duża gospodarka z większą proporcją popytu krajowego. Dzięki temu w mniejszym stopniu jest uzależniona od eksportu w porównaniu z innymi państwami Europy Wschodniej. Dodatkowo Polska korzysta z bardziej ostrożnego podejścia swoich banków oraz organów nadzoru finansowego - powiedział Almunia.

Konferencję zorganizowaną przez Narodowy Bank Polski, której medialnymi patronami są m.in. TVN CNBC Biznes, i tvn24.pl zainaugurowało przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który jest jej oficjalnym patronem.

Źródło: TVN CNBC, PAP