Efekt Braciaka? Coraz więcej osób stawia na OFE

Najnowsze

Aktualizacja:
Do tej pory na OFE zdecydowało się 152,675 tys. osóbTVN24 Biznes i Świat
wideo 2/3

152 tys. osób zdecydowało o pozostawieniu części składki w Otwartych Funduszach Emerytalnych w pierwszych dwóch miesiącach wyboru. Od początku kwietnia systematycznie rośnie liczba chętnych, którzy codziennie składają deklaracje o pozostaniu w OFE. Tylko w ostatni piątek do OFE zapisało się ponad 9 tys. osób. Tego dnia hitem internetu był film z popularnym aktorem Jackiem Braciakiem krytykującym zmiany w OFE.

W ostatnich dniach maja codziennie około 5 tysięcy osób decydowało się na OFE, to dwa razy więcej niż na początku kwietnia - wynika z danych ZUS przekazanych TVN24 Biznes i Świat.

Premier ograbił Polaków?

W ostatni piątek do OFE zapisało się ponad 9 tys. osób. Tego dnia hitem internetu był też film aktora Jacka Braciaka, który w żołnierskich słowach skrytykował działania rządu Donalda Tuska i reformę systemu emerytalnego. Braciak narzekał w materiale, że Polacy nie interesują się tym, co robią politycy, a przecież ich decyzje wpływają na naszą przyszłość i codzienne życie. Stwierdził też, że premier ograbił Polaków ze 150 mld złotych, które w efekcie reformy trafiły z OFE do ZUS.

Wybór do końca lipca

Wyboru między ZUS a OFE można dokonać do końca lipca. W tym czasie Otwarte Fundusze Emerytalne nie mogą się reklamować.

Od 1 kwietnia do 31 lipca tego roku ubezpieczeni mogą zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Oznacza to, że w przypadku osoby, która zdecyduje się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS, 12,22 proc. jej wynagrodzenia będzie zapisywane na koncie w I filarze, a 7,3 proc. na subkoncie w ZUS. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostanie w OFE, to 12,22 proc. naszego wynagrodzenia będzie trafiało do I filara (ZUS), 4,38 proc. na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE.

Duże zmiany

Ubezpieczony, który chce, by część jego składki emerytalnej trafiała też do OFE, musi wypełnić specjalne oświadczenie i złożyć je w ZUS. Oświadczenie to można pobrać ze stron internetowych resortów pracy oraz finansów, a także ZUS-u i Komisji Nadzoru Finansowego, a następnie wysłać pocztą. Można także przesłać oświadczenie drogą elektroniczną. Ubezpieczony musi jednak w tym celu zarejestrować się na stronie www.pue.zus.pl., a następie udać się do najbliższego oddziału ZUS i potwierdzić założenie konta. Oświadczenie można także złożyć osobiście w dowolnym z 325 oddziałów ZUS. Jeżeli ubezpieczony chce, aby jego składki trafiały wyłącznie do ZUS, nie musi składać żadnej deklaracji.

Nowe przepisy

1 lutego 2014 r. zmieniły się przepisy dotyczące OFE. Nakazały one przekazać do ZUS 51,5 proc. wartości aktywów w portfelach funduszy, co nastąpiło 3 lutego. Odpowiadało to wartości posiadanych przez OFE obligacji Skarbu Państwa oraz innych instrumentów dłużnych gwarantowanych przez Skarb Państwa. W papiery te OFE nie mogą już inwestować. Ustawowo wprowadzony został natomiast minimalny poziom inwestycji w akcje. Wynosi on 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r. Zgodnie z ustawą do końca lipca obowiązuje też zakaz reklamy OFE, za złamanie, którego grozi kara od 1 do 3 mln zł. Zakaz jest związany z okienkiem transferowym. Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie będzie ostateczna. Po dwóch latach, czyli w 2016 r., otworzy się kolejne czteromiesięczne okienko na ewentualną zmianę decyzji ws. oszczędzania w OFE lub ZUS. Następne będą otwierane co cztery lata.

Suwak bezpieczeństwa

Przepisy przewidują, że przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu. Przepisy przewidują, że pobierana przez fundusze maksymalna opłata od składki spadła z 3,5 do 1,75 proc. Obniżona została też opłata pobierana przez ZUS za przekazywanie składek do OFE - z 0,8 do 0,4 proc. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, ale skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, czy jest zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

ZUS czy OFETVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/klim/kwoj / Źródło: tvn24bis.pl