Najnowsze

EBC wpompuje euro w rynek, by rozruszać gospodarkę europejską

Najnowsze

[object Object]
4.09. | Notowania po godz. 14TVN24 Biznes i Świat
wideo 2/3

Europejski Bank Centralny zdecydował się na zakup papierów zabezpieczonych aktywami. Prezes EBC będzie kupował zabezpieczone obligacje od października tego roku. To oznacza, że bank decyduje się na dodruk pieniędzy.

Europejski Bank Centralny zdecydował się na plan uruchomienia bezwarunkowych zakupów papierów wartościowych zabezpieczonych wierzytelnościami (ABS) i program skupu obligacji o wartości do 500 mld euro - informuje Reuters.

Stymulowanie rynku

Program został opracowany z myślą o stymulowaniu rynku i oferowaniu alternatywnych źródeł finansowania. Zabezpieczone aktywami obligacje będą skupowane od października tego roku.

Ma to sprawić, że więcej gotówki popłynie do europejskiej gospodarki. Wszystko po to, żeby inflacja zaczęła zbliżać się do poziomu 2 proc. - Sądzę, że po tej decyzji spekulacje, czy EBC coś zrobi, ucinają się na co najmniej kilka miesięcy. EBC zrobił bardzo dużo. Jeżeli chodzi o rozwiązania, zostało wprowadzone to, co miało zostać wprowadzone i teraz będziemy czekać na konsekwencje - powiedział dr Przemysław Kwiecień, główny analityk X-Trade Brokers. EBC obniżył w czwartek stopy procentowe do rekordowo niskich poziomów. Bank chce w ten sposób wpłynąć na wzrost inflacji i wesprzeć gospodarkę strefy euro. Główna stopa procentowa (kredytu refinansowego) wynosi teraz 0,05 proc. W sierpniu było to 0,15 proc.

EBC zakupi zabezpieczone obligacje
EBC zakupi zabezpieczone obligacjeTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz//km / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości