EBC widzi plusy. Stóp nie rusza

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC Biznes/EPASzef EBC widzi ożywienie

Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian. Główna nadal wynosi 0,25 proc. Jednocześnie EBC podał, że według jego prognoz wzrost gospodarczy w strefie euro wyniesie w 2010 roku 0,1-1,5 proc.

Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma w czwartek stopy procentowe bez zmian. W marcu bank zdecydował o obniżce o 50 pkt bazowych, a w kwietniu i maju po 25 pkt bazowych. Od tej pory nie zmienił ich.

Jest coraz lepiej, ale wciąż trzeba uważać

Bank zrewidował też swoje prognozy, co do wzrostu gospodarczego w strefie euro. - Eksperci prognozują, że PKB w strefie euro w 2009 roku skurczy się od 4,1 do 3,9 proc., a w przyszłym roku wzrośnie od 0,1 do 1,5 proc., a 2011 roku od 0,2 do 2,2 proc. - mówi dziennikarzom prezes EBC Jean-Claude Trichet.

Prezes podkreślił, że Bank po raz kolejny podwyższył swoje prognozy. - Możliwe, że skutki programów stymulacyjnych będą silniejsze niż zakładano. Zaufanie może również nadal się poprawiać, a handel międzynarodowy może ożywić się bardziej niż przewidywano. Z drugiej strony, ciągle ciągle można żywić obawy związane z silniejszym od spodziewanego wpływem kryzysu finansowego na realną gospodarkę. Zagrożeniem dla wzrostu mogą też być ponowne wzrosty ceny ropy naftowej i surowców oraz rosnący protekcjonizm państw - mówił Trichet.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes/EPA